Rob, čo môžeš

rob-co-mozes-bez-popiskuWhatever works. Dráma/romantický, USA/Francúzsko 2009, 92 min, scenár: Woody Allen, réžia: Woody Allen, hrajú: Larry David, Evan Rachel Wood, Patricia Clarkson, John Gallagher Jr., Ed Begley Jr. a i.

„Užívaj si, ako sa len dá!” znie ako nejaké motto hlúpeho amerického filmu o zhúlených teenageroch, preto „Whatever Works” prekladám, horšie či lepšie, po svojom.

Poznáme niekoľko druhov filmov: akčné, sci-fi, atď. a filmy W. Allena. Nezaškatuľkovateľné, smutné, zábavné, plné pesimizmu a radosti zo života, nech je už akýkoľvek nádherne neznesiteľný. Buď čakáte jeden rok, kým konečne Woody napíše ďalší scenár, alebo ani neviete, rob-co-mozes-bez-popiskuže ročná periodicita filmov patrí k jeho manierom (hoci do našich kín prišiel takmer rok a pol po svetovej premiére a už môžeme očakávať jeho ďalší film Stretneš vysokého tmavého cudzinca). Ďalším Woodyho zvykom je, že jeho postavy bývajú autobiografické, hoci sám nehrá hlavnú rolu.

Kto však rozhodne hlavnú úlohu v jeho filmoch hrá, je New York. Babylon dnešného sveta, kde sa stretávajú ľudia všetkých národností, aby vytvorili guláš kultúr, charakterov a veľkomestský chaos, má nezachytiteľnú atmosféru. Allen sa však o to asi neprestane pokúšať. A vďaka charakteru mesta sa v tomto prípade vykryštalizujú aj tie ľudské.

Filozofia hlavného hrdinu je pomerne jednoduchá: Rob, čo môžeš, teda pokiaľ tým neublížiš niekomu inému, aby si si v tomto krutom, bezohľadnom, márnom, ponurom chaose užil trochu radosti. Boris je starý neurotický rozvedený fyzik, ktorý sa na dôchodku živí tým, že učí beznádejne hlúpe deti hrať šach. Jeho zabehnutý život naruší mladá, jednoduchá, ale krásna Melody, ktorá prišla zo zapadákova do New Yorku a celkom náhodou s ním začne žiť. Zvykom režiséra je jeho vernosť starým tváram, avšak jeho bývalú múzu S. Johansson v tomto filme nahradila E. R. Wood. Jej puritánsku mamu Mariettu, ktorá v NY objaví svoje pravé, sexuálne aj inak neviazané ja, si zahrala P. Clarkson. A čo na to po príchode do veľkomesta povie jej manžel? Tiež pochopí, kým v skutočnosti je (a vždy bol).

Ako o filme hovorí hlavná postava, nejde o komédiu roka, ktorá vás má rozosmiať, nie sú tu žiadne scény vyvolávajúce salvy smiechu. Ale o to Allenovi ani nikdy nešlo. Možno od nás len chce, aby sme urobili všetko, čo môžeme, aby sme si v tomto svete plnom nešťastia, problémov a beznádeje našli svoj malý ostrov šťastia.

autorka článku: Hana Justová
zdroj foto: Sony Pictures Classics

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.