Poisti svoj jazyk

Earth boy„Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.” Význam tejto pravdy nie je potrebné vysvetľovať. V súčasnosti však ovládanie cudzieho jazyka už nie je len otázkou prestíže, ale nutnosťou. Využite preto výhody študentského statusu a „zdokladujte” svoje cudzojazyčné schopnosti čo najskôr.

„S jazykovými znalosťami… Do Európy!”

Možností je viac než dosť. Jednu z nich nám ponúka priamo naša univerzita prostredníctvom Jazykového centra FF UKF v Nitre (JC), ktoré úzko spolupracuje s Európskym konzorciom pre certifikáciu znalosti moderných jazykov v Pécsi. To vypracovalo jednotný systém jazykových skúšok pre jazyky štátov Európskej únie. certifikat-cambridgeRenomované univerzity a jazykové školy členských krajín zabezpečujú vypracovanie jazykových testov (pre vlastný jazyk) a vyhodnotenia skúšobných materiálov. Jednou z týchto univerzít je aj naša UKF, ktorá ako jediná na Slovensku získala právo skúšať a vydávať certifikáty ECL (Certifikát o ovládaní moderných jazykov) zo slovenského jazyka, ktorý je atraktívny najmä pre zahraničných študentov. Jazykové centrum, zastávajúce pozíciu Národného skúšobného centra, zároveň organizuje aj skúšky z iných jazykov EÚ (angličtina, nemčina, slovenčina a maďarčina), a tak poskytuje možnosť získania certifikátu zo zvoleného jazyka.

Jazyková skúška ECL

Táto skúška hodnotí úroveň verbálnej a písomnej komunikácie uchádzača v rozličných životných či profesijných situáciách. „Jazykovú skúšku je možné vykonať na úrovniach A1, B1, B2, C1 – teda od úrovne jazykových začiatočníkov až po ovládanie jazyka na úrovni materinskej reči,” vysvetľuje riaditeľka JC profesorka Elena Zelenická. „Zároveň poskytujeme aj možnosť prípravného kurzu na ECL skúšky, ktoré sa uskutočňujú v prípade dostatočného počtu záujemcov na konkrétnu úroveň (cca 10 študentov).”

Výhodou získaného certifikátu je, že má platnosť vo všetkých štátoch EÚ. Hlavným cieľom Konzorcia totiž bolo zabezpečiť záujemcom absolvovanie jazykových skúšok bez toho, aby boli potrebné akékoľvek ďalšie procesy ich úradného uznania. V prípade záujmu o vykonanie skúšky sa môžete prihlásiť do 18. marca 2011. Viac informácii získate na internetovej stránke www.jc.ff.ukf.sk alebo priamo na sekretariáte JC FF UKF na Hodžovej ulici. Ďalšie podrobnosti o skúškach ECL, ako aj Cambridge certifikátoch (ktoré sú tiež dostupné v Jazykovom centre) sa dočítate na našom webe obcasnecas.ukf.sk.

Štátna jazyková skúška alebo certifikát?

Rozhodnutie je na vás. Zvážte, či chcete vysvedčenie o jazykovej skúške využívať na území SR alebo v zahraničí. Zatiaľ čo vám v cudzine uznajú skôr certifikát (spomínaný ECL, Cambridge a pod.), vysvedcenie-o-statnej-jazykovej-skuskeštátna jazyková skúška má predovšetkým platnosť v rámci územia SR.

Ak sa rozhodnete pre štátnicu z jazyka, kontaktujte nejakú jazykovú školu, poprípade Akadémiu vzdelávania. Štátna jazyková škola, Golianova 68, Nitra, má akreditáciu vykonávať štátne jazykové skúšky od roku 1992. Konajú sa vždy v jarnom a jesennom termíne. Písomná časť je v máji a ústna v júni, v prípade jesenného október a november. Môžete si zvoliť, či máte záujem o základnú, alebo všeobecnú štátnu skúšku. „Rozdiel je v úrovni. Úrovne sú dané Európskym referenčným rámcom, ktorý sa uvádza aj na štátnicové vysvedčenie. B2 – vyšší stredný stupeň pokročilosti (upper intermediate) a C1 – C2 vysoký stupeň až profesionálna úroveň (advanced),” vysvetľuje riaditeľka jazykovej školy Eva Benčíková. Ak si záujemca nie je istý svojimi znalosťami, v škole ponúkajú aj diagnostické testy, na základe ktorých si môžete overiť úroveň komunikačných a gramatických schopností.

Prípravné kurzy

„Na štátnicu sa môžete prihlásiť ako externý poslucháč, alebo byť interným poslucháčom a navštevovať prípravný kurz,” upresňuje riaditeľka. Kurzy prebiehajú každý týždeň a trvajú v priemere štyri vyučovacie hodiny. Ak príprava na štátnicu už beží, no v kurze je voľné miesto, jazyková škola prijme poslucháčov aj po termíne zápisu, resp. po vstupných testoch. Navštevovať jazykovú školu je obzvlášť výhodné pre študentov, pretože s potvrdením o návšteve školy sa vám výdavky znížia takmer na polovicu. V každom prípade, nech sa už rozhodnete pre štátnicu alebo certifikát, je to investícia na nezaplatenie.

autorka článku: Martina Nevolná
titulný obrázok: foreignlanguageexchange.com
foto:
Dominika Babulicová, Karolína Lacová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.