Kráľ Lear dopanoval

kral-lear-1Milovníci Shakespeara a vynikajúceho divadla, pozor! Máte poslednú možnosť vidieť strhujúcu hru Kráľ Lear v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Derniéra je naplánovaná na 21. februára.

.

Inscenácia Kráľ Lear sa po prvýkrát objavila na javisku Divadla Andreja Bagara (DAB) 3. apríla 2009, dodnes sa hrala 28 krát. Okrem DAB mali diváci možnosť vidieť hru anglického dramatika aj na doskách Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave, kde hosťovala. kral-lear-2Ako hosť festivalu sa inscenácia zúčastnila v máji 2009 Divadelní flory Olomouc a v júni 2010 Zámockých hier zvolenských. V pondelok 21. februára bude mať hra Kráľ Lear derniéru vo Veľkej sále DAB.

Začiatok preslávenej hry Williama Shakespeara pripomína rozprávku Soľ nad zlato. Kráľ Lear bol dobrý, obľúbený vladár, ale už bol starý a rozhodol sa, že svoje žezlo a vládu odovzdá jednej zo svojich troch dcér. Najmladšiu dcéru Kordéliu miloval najviac, ale chcel byť spravodlivý. Preto vyzval všetky, aby slovami vyjadrili svoju lásku k otcovi. Bol milo prekvapený vyznaniami oboch starších dcér Goneril a Regan. Ale najmladšia dcéra Kordélia ho sklamala. Nedokázala slovami vyjadriť to, čo v duši cítila. Kráľ si to neuvedomil, a tak dcéru vyhnal z krajiny…
Kráľ Lear však nie je len rozprávka, je to dráma. Diváci v nej uvidia takmer všetky emócie – lásku, zradu, šťastie, pochybnosti, dôveru… Kráľ Lear je strhujúce scénické podobenstvo aj dramatický veľkopríbeh.

Inscenáciu v novom preklade Ľubomíra Feldeka režíroval Ondrej Spišák. Scénu pripravil František Lipták, kostýmy Katarína Hollá a Romana Dubná, hudbu Michal Novinski a dramaturgiu Daniel Majling.

V hlavnej úlohe kráľa Leara sa divákom predstavil Marián Geišberg, okrem neho v inscenácii účinkujú Ivan Vojtek st., Renáta Ryníková, Zuzana Porubjaková, Daniela Kuffelová, Milan Ondrík, Martin Nahálka, Miloslav Kráľ, Branislav Matuščin, Peter Kadlečík, Peter Oszlík, Marcel Ochránek, Jakub Rybárik, Ján Greššo, Juraj Hrčka, Martin Fratrič, Ján Kováčik, Juraj Loj, Matúš Krátky.

kral-lear-3

autorka článku: Lenka Káčerová
článok bol publikovaný na portáli Nitra24
Foto: DAB

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.