Na slovíčko s Michalom Hvoreckým

Hoci marec, mesiac knihy, už skončil, kultúrne podujatia venované literatúre v Nitre pokračujú aj v apríli. 6.4. si kníhkupectvo Martinus pripravilo malé prekvapenie pre fanúšikov Michala Hvoreckého a jeho tvorby. Uskutočnilo totiž verejnú čítačku jeho novej, ešte nepublikovanej  tvorby zahŕňajúce tri z jeho poviedok. Súčasťou bola aj diskusia.

V priestoroch kníhkupectva a kaviarne Martinus vznikla komorná a nesmierne priateľská atmosféra, ktorá priala dialógu medzi Michalom a publikom, utvoreným z mladých čitateľov jeho literatúry. Michal hovoril aj o svojej nedávnej ceste do Afganistanu, ktorú mu umožnilo združenie Človek v ohrození, aby prostredníctvom svojich reportáží informoval slovenskú verejnosť o situácii v tejto často neprávom zavrhovanej krajine. Tu mal možnosť stretnúť sa s komunitou mladých afganských umelcov, ktorý sa napriek sťaženej situácii pokúšajú o tvorivé sebavyjadrenie v spoločnosti, ktorá tomu nie je naklonená. Spomenul aj smutný prípad mladej dievčiny, ktorej vyšla zbierka poézie. „Mala malé dieťa a v tejto knižke rozoberala aj vzťahy so svojím mužom. Ten po prečítaní ženu dobil na smrť.”  V krajine, kde nefungujú žiadne inštitúcie, žiadne médiá, ako hovoril Michal, bola však situácia v čase jeho návštevy stále o niečo pokojnejšia ako dnes. „Jeden mladý mi povedal, nech som rád, že som mal možnosť navštíviť ich krajinu práve v tom čase, lebo o rok už to nebude možné. Mal pravdu, ale prišlo to ešte skôr.”

Témou poslednej Michalovej knihy boli zážitky z plavby po Dunaji, pri písaní ktorých vychádzal z vlastných skúseností. Najbližšie sa chystá na týždňovú plavbu po Labe. Bude z toho ďalšia kniha? spýtali sme sa žartovne. Michal odpovedal, že jeho veľkým snom je napísať trilógiu – Dunaj, Rýn a Volga. Medzitým sa však musí venovať iným projektom, medzi ktoré patria aj kurzy tvorivého písania, ktoré v súčasnosti vedie, a sen zatiaľ ostáva iba snom.

autorka článku: Eva Ježovičová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.