Upíri na Slovensku vďaka UKF

Ples upírovHororovo ladený muzikál Romana Polanského tentoraz v prevedení tvorcov UKF v Nitre. Práve našej univerzite sa podarilo získať študentskú licenciu na úspešný muzikál Ples upírov. Po Broadway je tak Nitra jediným miestom, kde bola licencia tohto muzikálu udelená s vlastnou produkciou. Celoslovenská premiéra sa pripravuje na máj.

Uznávaný režisér, spisovateľ, herec, zložitá osobnosť – umelecky aj ľudsky. Roman Polanski parodizoval upírsku tematiku vo filme Ples upírov už v roku 1967. Túto predlohu zrežíroval neskôr ako muzikál, ktorého produkcia bola otvorená v divadlách po celom svete. Vďaka Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF v Nitre je na 3. mája tohto roka vo Veľkej sále Starého divadla Karola Spišáka naplánovaná celoslovenská premiéra tohto muzikálu. Študentskú licenciu sa UKF podarilo získať od produkčnej spoločnosti Vereinigte Bühnen Wien. Miroslav Ballay z Katedry kulturológie FF UKF informuje: „Je to vôbec po prvýkrát, čo spoločnosť udelila študentskú licenciu tohto muzikálu a tiež je to jeho prvé uvedenie na Slovensku.” V Nitre sa na základe licencie odohrá päť predstavení. Ples upírov je súčasťou projektu Vzdelávanie divadlom, ktorý realizuje FF UKF v Nitre s podporou Európskych štrukturálnych fondov.

Ples upírovMuzikál bude na javisku Starého divadla uvedený so živým orchestrom a živými zbormi. Pod režijnou taktovkou Petra Oravca budú účinkovať študenti a doktorandi katedry hudby a iných katedier UKF, ako aj študenti Súkromného konzervatória v Nitre. Spolu sa vo všetkých alternáciách predstaví 37 mladých hercov, z toho v jednom predstavení bude na javisku stáť 25 účinkujúcich. V živom orchestri sa predstaví 18 hudobníkov sprevádzaných 15 členmi audio zboru. Inscenáciu pripravuje realizačný tím 15 tvorcov, pracovníkov a doktorandov UKF. Realizácia muzikálu je pre všetkých veľkou výzvou. „Pre účinkujúcich študentov je to naozaj praktická skúsenosť, ktorá im umožní spoznať celý proces vzniku takej náročnej divadelnej formy, akou muzikál nepochybne je,” dodáva Ballay. Konkurz do muzikálu vyhlásila katedra hudby v septembri minulého roka. Snahou tvorcov je rozhodne pripraviť nápaditú, tvorivú a súčasnú inscenáciu, a to z režijnej, hereckej, výpravnej, ale aj hudobnej stránky.

Autormi prvotnej divadelnej adaptácie sú Roman Polanski (réžia), Michael Kunze (scenár a texty piesní) a Jim Steinman (skladateľ hudby), ktorý ako ústredný hudobný motív muzikálu použil svoj hit z 80-tych rokov Total eclipse of the heart. V súčasnosti sa tento veľkolepý muzikál hrá v Ronacher Theater vo Viedni, v Divadle Palladium v Stuttgarte a v Magyar Színház v Budapešti.

autorka článku: Andrea Mačošková
zdroj fotografie: ukf.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.