Usmej sa na mňa bodkami

usmevInternetové more komunikácie denne vyplaví tisícky žltých guličiek. Usádzajú sa hlavne v rozhovoroch, mailoch, ale aj na ploche facebooku. Netreba ich kŕmiť, dokonca ani nekúšu – i keď podaktoré je lepšie dať do zátvoriek. Vedia sa smiať, žmurkať, čudovať. Mnohým nahrádzajú vlastnú slovnú zásobu či vypĺňajú voľné riadky textu. Emotikony alebo smajlíky, proste nepoznajú klávesnicu, ktorá by ich nevedela zostrojiť.

História úsmevu

Tento pomerne úsporný spôsob komunikácie nevznikol bezdôvodne. História jeho vzniku čelí dokonca dohadom o tom, kto momentálne frekventovaný žltý fenomén použil ako prvý. Paradoxom je, že vysmiata farebná tvárička tu bola oveľa skôr, ako samotný textový smajlík :-O.

Všetko sa začalo v roku 1963 v americkom štáte Massachusetts. Reklamný grafik Harvey R. Ball vyrobil tento symbol na objednávku firmy, ktorej pracovníci začínali byť deprimovaní postupným prepúšťaním. Nakreslil kruh, daroval mu úsmev, vyfarbil nažlto a rozvešal na farebné tričká či pečiatky. Odznaky verne kopírujúce túto tvár sa začali vyrábať vo veľkom, dokonca na vrchole svojej kariéry, konkrétne v roku 1971, si ich kúpilo viac než 50 miliónov ľudí! H. Ballovi, bohužiaľ, nenapadlo dať si tento nápad patentovať, a tak za svoju tvorbu zinkasoval len 45 dolárov :-(. Oveľa viac papierikov však získal francúzsky podnikateľ Franklin Loufrani, ktorý túto chybu nezopakoval a k tváričke pripísal i vlastný slogan „Have a nice day!”.

smutokLenže

Niektoré internetové zdroje priraďujú prvenstvo v tejto kategórii profesorovi pensylvánskej univerzity Scottovi Fahlmanovi. Ako tvrdia „pátrači” po bájnom otcovi textového úsmevu (najatí dokonca samotnou firmou Microsoft), Fahlman ho v roku 1982 použil ako doplnok školskej on-line nástenky. Úsmevom 🙂 tak oddelil žartovné, ironické príspevky, a naopak, mračením sa 🙁 vety vyjadrujúce hnev. Chcel tak predísť siahodlhým konverzáciám vznikajúcich na základe nepochopenia skrytého sarkazmu textu, ktorý niekedy jednoducho nebolo možné vyjadriť slovom. Interpunkčné znamienka sa našli i v texte z roku 1897. Napísaný bol na stroji, no to, či vyjadroval týmto znakom úsmev, sa doteraz nepodarilo dokázať.

Bodky, čiarky, zátvorky

Emotikon (smajlík) vystihuje rôzne výrazy tváre, ľudské pocity. Použiť sa dá v každom nejednoznačnom texte, ktorý by sme slovami emočne úplne nevystihli. Smajlík taktiež geniálne vystihne sarkazmus alebo iróniu. Tak môžeme zistiť, kto skutočne „rád vstáva na prvý prednáškový blok J” a kto je iba facebookový klamár.

Znaky všemožných úsmevov i činností neexistujú len na internete. Využiť sa dajú v mobile, mnohé internetové stránky (napríklad facebook) alebo samotný Word ich dokonca vedia prepísať z interpunkčnej podoby do animovaného tvaru. So stúpajúcou kreativitou sa objavujú taktiež smajlíky rôznych skupín alebo známych osobností. Pankáči =:-) možno nebudú poznať Cindy Crawford : .), ale Marge Simpsonovú ****:- ) už zaručene stretli.

radostBtw…

Usmiať sa na niekoho len tak, zátvorkami, je vlastne jednoduchšie ako loviť v hlave literárne zlúčeniny, ktoré by dosiahli rovnaký efekt. Vyhneme sa gramatickým chybám, traumám z vlastných zubov a bozk na dobrú noc :* vie pubertálne „cmág” nahradiť oveľa inteligentnejším spôsobom. Používanie emotikonov by sme však nemali preháňať. Treba si zapamätať, že menej je niekedy viac, že okrem D to ide aj s 😛. Tých menej kreatívnych možno poteší smajlíková klávesnica, ktorú navrhli samotní počítačoví výrobcovia. Pripája sa ľahko, cez USB port, a obsahuje až 16 tlačidiel s rôznymi náladami. Žmurknúť na niekoho tak už nemôže byť jednoduchšie ako teraz 😉.

Nové a novšie

Napriek limitovanému počtu znakov, ktorými sa smajlík dá vytvoriť, vznikajú neustále nové a nové tváričky. David Sanderson ich v roku 1993 nazbieral toľko, že pokryli až 93 strán v jeho smajlíkovom slovníku. Pre inšpiráciu uvádzame niektoré interpunkčné vychytávky aj my.

Nezabudnite na Twilight! Upíri :-[ a vlkodlaci :-] sú možno aj na internete.

Aktuálny je i smajlík prežívajúci chrípkové obdobie :-~).

Mali sme tu punkáčov, ale čo tak EMO? \’-((( Pozor, ofinu nosí každý inak! /,-(((

Kto z Vás máva na Vianoce kapra </////< ? Alebo máte radšej inú rybu <XXXX=< ?

A teraz vysokoškolský sen – čerstvo promovaný Q: ) alebo už promovaný |<: ) študent.

autorka článku: Kristína Lišková
zdroj fotografií: autorka, internet

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.