Hor sa do učenia s orieškami

absolventiLeninov výrok „Učiť sa, učiť sa, učiť sa” má možno niečo do seba. Mne sa spraví na čele vráska a zúfalo pozriem na kopy poznámok a skrípt, z ktorých viem asi toľko, koľko viem o teórii relativity. Treba na to systém, inak sa človek zblázni a nepomôžu mu ani litre kávy a energetických nápojov. Tak som namiesto učenia sondovala po internete a rozhodla som sa vyskúšať pár „zaručených” metód, ktoré by mi pomohli s učením.

Kyslík

Vyvetrajte si hlavu. Musím priznať, bola som príjemne prekvapená, ako pozitívne na mňa pôsobí čerstvý vzduch. Učivo som si zapamätala rýchlejšie a s opakovaním som nemala problémy. Súčasťou tejto metódy bolo aj učenie sa v prírode. To sa mi až tak neosvedčilo. Hoci počasie bolo celkom dobré, otravný hmyz na seba nenechal dlho čakať a o chvíľu som mala na poznámkach rozmazané škvrny od najrôznejších živočíchov. Preto ak chcete kyslík, otvorte si okno.

Voda, výživa

Tekutiny a dostatok výživy, najmä ovocné a bylinkové čaje, kontrolované množstvo kávy a oriešky. To je kľúč ku koncentrácii. Údajne. Príjem vody maximálne zvýšil moju fyzickú aktivitu v chodení na záchod. A nadmerné množstvo kávy alebo bylinkových čajov môže mať stimulačný účinok. A oriešky? Ich vyberanie spomedzi zubov ma plne zamestnalo a učenie mi šlo asi takou rýchlosťou, akou sa hýbe dej v telenovelách. Nič prevratné v mojom posune v učení sa nestalo.

studium-knihy-ucenie

Zapojte obe mozgové hemisféry

Pri učení sa namáha hlavne ľavá hemisféra, preto je potrebné nechať ju odpočinúť a zapojiť pravú. Odpočinok musí mať v učení svoj vyhradený priestor, aby sa mozog neunavil príliš rýchlo. To zabezpečuje fyzická aktivita. Cvičenie ma nejako extra nebaví, ale už myšlienka, že na chvíľu budem mať pokoj od učenia, stojí za to. Na moje prekvapenie, tony poznámok sa začali zmenšovať rýchlejšie a moja mama tiež ocenila umytý riad a vysypané smeti.

Hudba

Toto je podľa mňa vec názoru. Ak si pustíte hudbu, ktorú máte radi, o chvíľu už kývate nohou do rytmu a zistíte, že ten istý riadok čítate už štvrtý raz. Nájsť neutrálnu hudbu je zložité. Niekde som čítala, že pomáhajú zvuky, ale kto by sa dokázal učiť napríklad s veľrybími zvukmi v pozadí? Túto metódu som zamietla takmer okamžite, hudba a učenie na mňa pôsobia nezlučiteľne.

Niečo mi pomohlo, niečo nie. Správne učenie je metóda pokusu a omylu. Nájsť to „pravé orechové” musí každý sám. Aj keď bez orieškov.

autorka článku: Andrea Janovská
zdroje fotografií:  ic.utm.my, faqs.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.