Na poslednú chvíľu

Hodinky Chopard sa vyrábajú od roku 1860Autorská kríza je postrach všetkých novinárov, spisovateľov, scenáristov, spevákov a, okrem iného, aj študentov. Má rôzne vlastnosti a jednou z nich je, že nás dokáže zasiahnuť práve vtedy, keď to najmenej čakáme. V mojom prípade je to práve teraz. O tretej hodine rannej, niekoľko hodín pred uzávierkou, som sa teda rozhodol napísať článok o tom, ako som nič nenapísal.

Začína to vždy pozvoľna. Skončí porada, určí sa termín uzávierky a vy si hovoríte: „Pohoda, ešte mám času dosť.” Riešite si iné problémy, iné pracovné činnosti a uzávierka sa zatiaľ pomaličky blíži. Sťa tichá tigrica sa neustále zakráda tesne za vami, až nakoniec ucítite jej teplý lepkavý dych na svojom krku. Ale vtedy už je neskoro. Skočí na vás a pevne vás zomkne do svojich pazúrov. A práve to je ten moment, kedy si uvedomíte, že je zle. Lenže každý človek má predsa pud sebazáchovy a o novinároch to platí dvojnásobne. Takže ak nechcete, aby vás na druhý deň zlynčovala šéfredaktorka, prípadne ňou poverená osoba, musíte sa dokopať k nejakej rozumovej činnosti.

V tejto chvíli váš mozog začne do žíl pumpovať adrenalín, ktorý v spojení s náhlou stresovou situáciou, vyjadriteľnou ako: „Kurnik šopa, zajtra je už dnes?” spôsobuje okamžité nabudenie všetkých zmyslových orgánov, zvýšenie výkonu mozgu, a to aj napriek nedostatku kofeínu v krvi. V neposlednom rade sa dočkáte aj náhleho zvýšenia hladiny endorfínov, takže sa fakticky aj v sobotu o tretej ráno tešíte z toho, že pôjdete spať, až keď iní ľudia budú vstávať. To však ešte zďaleka nie je všetko.

Najväčším pánom nad celým naším životom je čas.

Povedzme, že sa vám podarilo začať s písaním článku. A v tom to príde. Niekde uprostred textu prestane mozog dodávať nápady. Ruky zastanú nad klávesnicou a nehnú ani prstom. „Vy lenivé kýpte, však píšte ďalej!” kričíte si v duchu. Avšak jediné, čoho sa dočkáte, je neslušné gesto prostredného prsta pravej ruky. Vašej ruky, podotýkam. Dáte si facku, zvalíte to na nedostatok spánku, idete sa napiť, abecedne zoradíte všetky vaše DVD disky, poutierate prach okolo počítača, upracete si izbu a práve keď zo skrine ťaháte vysávač, zasiahne vás to ako blesk z jasného neba. Dostanete skvelý nápad, sadnete opäť za počítač a necháte ostatných ľudí v dome pokojne spať.

Článok je teda nadránom dopísaný. Už len podpis, rýchla kontrola gramatiky, fotka a odoslanie článku na redakčný e-mail. A zatiaľ čo si to kilobajty vášho textu šinú cez Nemecko, Veľkú Birtániu, Island a Japonsko až do e-mailovej schránky vášho nadriadeného, vy už spokojne odfukujete po dobre vykonanej práci. Dobrú noc.

autor článku: Marek Čabák
fotografie: autor článku a archív

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.