Súťaž Tongue Stories vyhrala študentka UKF

Slavomíra Gašperová si výlet do Bruselu naozaj užila.Súťaž Tongue Stories, ktorú vyhlásila Európska komisia, za Slovenskú republiku vyhrala študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Dvadsaťtriročná Slavomíra Gašperová, ktorá budúci akademický rok ukončí štúdium žurnalistiky, zhotovila rozhlasovú nahrávku o výhodách spojených so znalosťou cudzích jazykov. Za slovenský víťazný príspevok vyhrala výlet do Bruselu, kde jej odovzdali ocenenie.

“Tongue stories – Vyrozprávajte svoj príbeh Európe” je súťaž, do ktorej sa mohli zapojiť obyvatelia všetkých členských a kandidátskych krajín Európskej únie. Každý účastník mohol vytvoriť text, video, ilustráciu alebo audio príspevok, v ktorom by podčiarkol dôležitosť učenia sa či ovládania cudzích jazykov. „S rozhlasovými príspevkami nemám veľa skúseností, ale dostala som skvelý nápad, a tak som to vyskúšala. Vznikla z toho dvojminútová nahrávka, v ktorej som použila vlastný hlas, i hlasy svojich priateľov hovoriace v rôznych jazykoch,” prezradila víťazka.

Výlet pre všetkých národných víťazov sa uskutočnil v dňoch od 8. do 11. mája v Bruseli, metropole Európskej únie. Počas prvého dňa účastníci výletu nielen spoznávali Brusel vďaka tímu profesionálnych a multilinguálnych sprievodcov, ale aj nadväzovali medzi sebou priateľské vzťahy. „Najprv na internete čítate iba príbehy. Sú zábavné alebo zaujímavé, ale sú to len príbehy. Potom máte možnosť spoznať skutočných ľudí, ktorí tie príbehy prežili. Po troch či štyroch dňoch sa s mnohými spriatelíte tak, že by ste si ich najradšej zobrali domov,” hovorí s úsmevom Tadej Košmrlj, účastník zo Slovinska. Víťazi si tak mohli vychutnať kolosálne Atomium, slávnu fontánu Manneken Pis i množstvo čarovných belgických uličiek s novými priateľmi a v jazyku, ktorý sa učia či ovládajú.

Druhý deň mal však slávnostnejší charakter. Víťazom odovzdal ocenenia priamo v budove Európskej komisie Jan Truszczyński, riaditeľ Výboru Európskeho parlamentu pre vzdelávanie a kultúru. Na konferencii vystúpili aj ďalší funkcionári výboru, ktorí hovorili o európskej mnohojazyčnosti i problémoch spojených s prekladom do dvadsiatich troch oficiálnych rečí Európskej únie. Svoje skúsenosti s jazykmi prišli vyrozprávať aj Dani Klein, speváčka známej skupiny Vaya Con Dios, a David Cohen, mladý a svetoznámy violončelista. Počas celého dňa bol zároveň zabezpečený odborný preklad do dvadsiatich oficiálnych jazykov Európskej únie.

„Tento výlet bol pre mňa výnimočný vďaka ľuďom, ktorých som tu stretla i skvelej atmosfére. Znalosť cudzích jazykov búra nielen bariéry na pôde európskych inštitúcií ale aj prekážky medzi ľuďmi,” uzatvára víťazka Slavomíra Gašperová, ktorá ovláda angličtinu, nemčinu a v súčasnosti sa venuje štúdiu španielčiny. Organizátori plánujú vyhlásiť súťaž Tongue Stories aj budúci rok.

autor článku: Peter Raškovič
autori fotografií: Peter Raškovič; Team Work

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.