Na Svätoplukovom námestí vyrástol máj

stavanie-maja-2Stavanie mája už tradične patrí medzi podujatia, ktoré študenti UKF a SPU absolvujú počas Nitrianskych univerzitných dní. Nechýbalo teda ani tento rok a mladí slovenskí junáci a devy v krojoch svoj nitriansky máj postavili už 29. apríla. Okoloidúcim Nitranom sa tak naskytol príjemný pohľad na zábavu v duchu ľudových tradícií.

Posledný aprílový piatok mládenci a dievčence priviezli pešou zónou na voze dlhočizný brezový máj. Všade krásne povievali farebné kroje, mašle, spodničky, stužky, výšivky a všetkým na perách pohrával veselý úsmev. Kým zdobili vrchol stromu farebnými stužkami, atmosféru dotvárali folklórne súbory Ponitran a Zobor. Keď boli máj i chlapi pripravení, kmeň sa vzniesol do vzduchu. Bez strojov, iba za pomoci holých rúk. Ako kedysi.

Prečo staviame máje?

Stavanie mája bolo rozšírené už v antike. Slúžilo na odháňanie zlých duchov a chorôb. U nás sa stavia pred domy obdivovaných dievčat ako symbol vážneho záujmu o dievča, ktoré má blízko k vydaju. A aby nebolo ľúto ostatným dievčinám, postaví sa vždy jeden veľký máj aj doprostred obce. Ako symbol zelene, života, lásky…

autorka článku: Dominika Babulicová
autor fotografií: Róbert Kollár

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.