Za zážitkami s peňaženkou študenta

Žiadne oko nie je také výrazné ako to londýnske.Dostali ste peniaze od rodičov, babky či uja alebo ste si ich zarobili na brigáde a je vám ľúto ich minúť na oblečenie, či jednoducho dávate prednosť zážitkovému odmeňovaniu pred vymetaním obchodov? Chcete objavovať nové miesta, kultúry alebo si jednoducho potrebujete oddýchnuť od každodenného stereotypu? Ako niečo zažiť a neminúť pritom veľké peniaze? Prinášame vám krátky prehľad niekoľkých možností.

Po krokoch slovenskej histórie

Pre tých z vás, ktorí milujú históriu, je Nitra ako stvorená. Predsa len, pôsobenie Cyrila a Metoda sa podpísalo na ďalšom smerovaní mesta, architektúre, kultúre a orgánoch pôsobiacich na tomto území. Napriek všetkej kráse mesta na siedmich kopcoch, bola by škoda nespoznať jeho okolie. Do 100 km od Nitry sa nachádza niekoľko historických pamiatok. Medzi najznámejšie patria Nitriansky hrad, Bojnický zámok, Zámok Topoľčianky, Čachtický hrad, Topoľčiansky hrad (obec Podhradie), Uhrovský hrad (obec Uhrovské Podhradie), Trenčiansky hrad, Oponický hrad, Oponické múzeum, Múzeum A.S.Puškina Brodzany, hrad Gýmeš, Tematín (obec Hrádok), Beckov a iné.

Držiteľ ISIC

Keďže všetci študenti a učitelia UKF sú držiteľmi ISIC/ITIC, bola by škoda nevyužiť zľavy spojené s týmto preukazom. Zážitok spojený s využitím preukazu na vás čaká v lyžiarskych strediskách, wellness a thermal parkoch, športových kluboch atď. Zľavy môžete tiež uplatniť hneď pri doprave do stredísk (vlak, autobus, lietadlo), keď sa niekde zastavíte na čaj, kávu či niečo drobné pod zub, alebo pri ubytovaní.

Hromadné nákupy

Pokiaľ ste ešte nepočuli o pojmoch hromadné nákupy či kolektívne nakupovanie, rada vám ich ozrejmím. Spravidla ide o webové portály poskytujúce ponuky z rôznych odvetví. Môžete nájsť ponuky služieb z cestovného ruchu, teda ubytovacie či reštauračné služby, zdravotné balíky, ale aj mnohé iné produkty. Výnimočnosť ponúk je však v tom, že dané služby či produkty sú v omnoho nižšej cene, ako by ste za ne zaplatili, keby ich využijete samostatne. Ako píše na svojom webe portál ZaMenej.sk: „Čím viac nás je, tým lepšie sú zľavy.”

Ako to funguje? Portály prinášajú pravidelne zľavové akcie na produkty a služby. Ak vás nejaká ponuka zaujme, jednoducho si ju vyplnením formulára kúpite. Pokiaľ sa nájde minimálny počet ľudí stanovený pri danej ponuke, ktorí si službu či produkt zakúpia tiež, ponuka sa aktivuje. Potom už len zaplatíte sumu uvedenú pri kúpe, dostanete kupón, ktorým sa pri využití služby preukážete alebo ho nahlásite. Každý kupón má vymedzenú platnosť, no väčšinou ide o platnosť približne polroka, a teda, ak si zakúpite napr. pobyt v Tatrách v marci, zrelaxovať môžete pokojne aj počas letných mesiacov.

Pri takomto nakupovaní sa dá nájsť napríklad päťdňový pobyt v hoteli v Tatrách s polpenziou a procedúrami len za 75 eur . Pokiaľ vás hory nelákajú, rozhodne neprestávajte čítať. Čo by ste povedali na päť dní v prostredí piešťanských kúpeľov s polpenziou a procedúrami za približne 60 eur? Aj takéto ponuky sa dajú nájsť. Niektoré portály nezabúdajú ani na rodiny s deťmi či domácich miláčikov.

Chcete cestovať po svete a pritom si oprášiť cudzí jazyk? Aj pre vás tu máme niečo:

Work and travel

Dnes už existujú agentúry, ktoré vybavia za vás všetko – od práce, pracovného povolania, letenky, ubytovania, až po poistenie. Nevýhoda je, že to, samozrejme, nie je zadarmo a potrebujete určitý vstupný kapitál. Ak sa však rozhodnete využiť služby agentúry, pred vycestovaním si danú agentúru najskôr preverte. Okrem potreby finančného kapitálu môžeme považovať za nevýhodu aj obmedzenú ponuku krajín, do ktorých agentúra pobyty sprostredkúva.

Work and travel na vlastnú päsť či s pomocou známych

Pri tomto type potrebujete viac šťastia ako rozumu. Pokiaľ sa rozhodnete ísť do zahraničia na vlastnú päsť, bez financií sa to nezaobíde, jedine že by ste si chceli vyskúšať pobyt na kartóne od luxusnej postele či super apartmán s niekoľkými spolubývajúcimi, z ktorého sa je ťažko dostať. Ak máte dobrých kamarátov, ktorí vám vybavia prácu a na istý čas vás prichýlia, choďte do toho! Viem, o čom hovorím. Len si treba uvedomiť, že pokiaľ budete bývať a pracovať so Slovákmi či Poliakmi, príliš cudzí jazyk neoprášite.

Pobyty SAIA, ERASMUS, AISEC

Vyššie uvedené organizácie ponúkajú pre študentov vysokých škôl rôzne typy štipendií, praxe, stáže. Keďže každá organizácia či program má špecifické podmienky pre konkrétne programy, najlepšie urobíte, keď si po informácie zájdete priamo ku koordinátorkám. Kontakty na ne ľahko nájdete prostredníctvom internetu.

Verím, že týmto prehľadom sme vám aspoň trochu priblížili široké možnosti študentského života, spojené s úzkosťou peňaženky, a pokiaľ ste sa doteraz neriadili heslom „Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody”, odteraz vám minimálne nebude cudzie. „Dostretnutia” na cestách!

autorka článku a fotografií: Petra Čergeťová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.