Najlacnejší šport na svete

Bežecká obuv je tá jediná investícia do behania. Všetko ostatné sú doplnky.V predchádzajúcich číslach sme vám priniesli niekoľko možností, ako tráviť svoj voľný čas a zároveň urobiť niečo dobré pre svoje zdravie. V tomto nastolenom trende pokračujeme aj dnes. Hocijaký šport, či už ide o korčuľovanie, lyžovanie alebo bicyklovanie, si vyžaduje nemalé finančné prostriedky. Existuje ale jeden šport, na ktorý nepotrebujete takmer nič okrem topánok. Je ním beh.

Behy sú každoročnou súčasťou študentských univerzitných dní.Behať sa oplatí a behať môže každý – mladý či starý. Pozitív je tak veľa, že neviem, kde začať. Tak napríklad financie. Jediné, do čoho treba investovať, je bežecká obuv. Porovnajte si to napríklad s výstrojom na lyžovanie a hneď zistíte, čo sa viac oplatí. Každý sníva o krásnej a štíhlej postave. Ak beháme iba trikrát týždenne po tridsať minút, výsledok na seba vôbec nenechá dlho čakať, takže časovo náročný tento šport rozhodne nie je. Všetko záleží iba na vás. Ak sa nebudete ulievať, vaša postava bude stále krajšia. Z vlastnej skúsenosti som zistil, aké je behanie obohacujúce. Počul som niečo o tom, čo všetko beh „dokáže”, napriek tomu som to bral s rezervou. Ale už po pár behaniach som prišiel na to, že na tom naozaj niečo bude. Na behaní je krásne to, čo všetko je s ním spojené. Krásna príroda, čistý vzduch, hlava sa vyčistí… A to je len zlomok z pozitív.

Podstatné pred behaním je dať si rozcvičku. Predídete tak nepríjemným bolestiam. Nezabúdajte ani na vodu. Jedlo hodinu pred behaním radšej nepokúšajte. A kde behať? Jednoduchá odpoveď – vaším tréningovým miestom je celý svet. Ak chcete pomôcť kĺbom, dajte prednosť lesnej cestičke pred asfaltovými plochami. Niektoré športy sú obmedzované ročným obdobím alebo poveternostnými podmienkami, ale behať sa dá prakticky kedykoľvek.

Úplne osobitnou kapitolou je fakt, ako behanie zlepšuje náš zdravotný stav. Je toho naozaj veľa. Iste viete, že zlepšuje kondíciu. Pri tom ale nekončíme. Behanie je tým najúčinnejším kardiovaskulárnym tréningom. Reguluje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, znižuje pulzovú frekvenciu, takže na fučanie pri zdolávaní schodov môžete pomaly zabudnúť. Behanie vám zabezpečí aj zvýšenie vitálnej kapacity pľúc, znižuje hladinu cholesterolu a, samozrejme, posilňuje svalstvo. A to nielen na nohách, ale aj na pažiach a trupe.

Začal som behať asi pred rokom a aj keď sa mi najprv nechcelo, dnes si už bez behania neviem predstaviť svoj voľný čas. Neveril som tomu, ako som sa začal dobre cítiť po fyzickej stránke. Takže odporúčanie pre vás – choďte do toho, nahovorte kamaráta, kamarátku a uvidíte, že do behu sa dá zamilovať. A báť sa netreba, vôbec to nie je ťažké a keď nebudete vládať, jednoducho si oddýchnite a choďte ďalej.

Bežecká obuv je tá jediná investícia do behania. Všetko ostatné sú doplnky.

autor článku a fotografií: Jozef Rybár

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.