Legendy industriálu

legendy-industrialu-2Einsturzende Neubauten je sugestívny. Je to filozofia, umenie a experiment. V tvorbe EN sa počas tridsiatich rokov existencie nazbierala Noemova archa zvukov, šelestov a rôznych odtieňov hluku, ticha, šepotu, revu. Brúska, zbíjačka, jemné vianočné gule, koráliky v prílive a ticho. Recyklácia!

Takmer všetci v čiernom. S citovým vzťahom k logu jednookého panáčika. Vypredané. Stáť v dave a čakať pri pódiu. Čím bližšie. Kým skutočne, naozaj… Sú to oni!

Skladby napočúvané z CD sú teraz plastickejšie, osobné, koncertom ozajstnejšie. Viditeľné. Žijú, sú fyzicky tvorené, žiadne syntetické mixy. Stroje či nástroje na pódiu sú pevné a masívne, to kvôli energii. Vlastné vynálezy. Páni sa vyznajú. Presne strieľané rany s jemným citom rovnováhy. Improvizácia sem patrí tiež. Niektoré melódie ostávajú a menia sa podľa prítomnej chvíle, priamo prítomnosti na mieru. Rovnako Bargeldove slová pribúdajú do skladieb, práve vznikajú. Bargeld kreslí rukou tóny do priestoru, možno rozoznáva použiteľné molekuly vzduchu,  na diaľku hudbu tvaruje prstami.

legendy-industrialu-3Skutoční ľudia pri hraní. Úžasne fanatický Alexander Hacke a živelná gitara, bosý Blixa Bargeld s dramatickou divadelnou gestikuláciou, prekvapivo rozšafný a roztancovaný N.U. Unruh, rezervovaný Jochen Arbeit, Rudolf Moser, elegantný s pohárom vína, nenápadný koncertný hráč Ash Wednesday. Všetky samozrejmosti, ktoré môžete vidieť len zblízka: úsmevy, kontaktné pohľady, mračenie pri dolaďovaní… A ešte nadšenie N.U. Unruha z vyprázdňovania špeciálneho kovového koryta pri zhadzovaní hromady plechových kusov. Zvuky padajú v agresívnych sériách. Nástroj (zariadenie?) sa ťažko ovláda. Podarí sa to, v každom prípade sa to podarí, lebo ide práve o autentické, čerstvé, ostré, nové zážitky sluchu.

Dve desiatky skladieb, očakávané staré aj nové „hity”. Dva prídavky, dve a pol hodiny. Publikum sa teší, teší, ale aj ruší. Úvodná The Garden, intenzívny Haus der Lüge, Installation #1… V spoločnej eufórii. Brutálny Headcliner, filozofický Redukt, Archa na jednej vlne. Takmer. Tichú pasáž Silence is sexy kazil drzý extrovert. Publikum si vydupalo, poctivo vyvrieskalo a vytlieskalo ďalší a ďalší prídavok. Bargeld poslal ešte tichého vtáka s tajomstvom a zaželal dobrú noc. Noc s úplným zatmením slnka. Záverečnou skladbou bol Total eclipse of the sun.

legendy-industrialu-1História EN sa píše, hrá a žije od roku 1980, prvým oficiálnym bodom životopisu bol koncert v berlínskom klube Moon. Rúcajúce sa novostavby debutovali albumom Kollaps v roku 1981. K zakladajúcej trojici – Blixa Bargeld, N.U. Unruh a FM Einheit, čoskoro pribudli Alexander Hacke a Mark Chung. Zloženie skupiny ovplyvňujú osobné tvorivé zámery jej členov. Blixa Bargeld, Alexander Hacke, N.U. Unruh, Rudolf Moser a Jochen Arbeit tvoria súčasnú zostavu. Tvorba EN prešla fázami maximálnych experimentov, zvukových aj hlasových pokusov. Mnohým ďalším kapelám ukázali EN tvorivé možnosti a slobodu. Albumom Ende Neu, z roku 1996, sa zjemnil prejav skupiny, ale nekonvenčné vŕtačkové pasáže a originálne experimenty pokračujú. Aj ticho je rovnocenným komponentom, pretože „Silence is sexy”.

Einsturzende Neubauten je plný napätia, ktoré sa postupne harmonizuje a stále sa hrá, stále mení v pohybe. S citom, nie náhodne. Zvuky majú presné miesto. Nejde teda o klasický, zaraditeľný industriál. Mimoriadne kvalitné Bargeldove texty čerpajú z filozofie, zo slovníka fyziky a chémie, z gréckej mytológie a dejín umenia, z biológie. Toto všetko sa spája v téme alebo problematike života. V začiatkoch sú texty viac existenciálne, stručnejšie. Postupne sa predlžujú, sú stále osobné, ale iným spôsobom. Bargeldov spev je tichší, bližší, mäkší, pokojnejší, ale určite nie konvenčný. Studená nervozita ostala ako skúsenosť, nie je priamo počuteľná. Počas tridsiatich rokov tvorby sa spája forma s obsahom v premyslených stratégiách. Občas sú to Stratégie proti architektúre, takto sú nazvané kompilácie EN.

autorka článku: Ivona Pekárková
zdroj fotografií: neubauten.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.