Dovolenkové z každého rožku trošku

more-za-studentske-ceny-orezTaliansko, Chorvátsko či Bulharsko? Byť študentom 21. storočia prináša mnoho výhod. Európska únia a Schengenský priestor nám umožňujú prechádzať krajinami EÚ len s občianskym preukazom vo vrecku. Naše mamy či staré mamy takúto možnosť nemali. Tak prečo ju nevyužiť?

Je fajn sa realizovať čo najskôr, keďže cestovné kancelárie pri zaplatení zálohy ponúkajú rôzne zľavy. Netreba zabúdať na študentský preukaz ISIC, s ktorým máme množstvo zliav, od cestoviek po letecké spoločnosti. Presný zoznam zliav nájdete na www.isic.org. Priemerná cena zájazdov sa pohybuje od 300 do 500 €, samozrejme, závisí od mnohých faktorov. V júli a v auguste sú ceny zájazdov najvyššie, takisto služby v letoviskách narastú niekedy až o 50 %, keďže práve tieto mesiace tvoria vrchol sezóny. Najlacnejšia je autobusová i vlastná doprava, ktorá však prináša isté riziká. Apartmány vychádzajú lacnejšie ako hotely, no ak ste schopní minúť „majland” na jedlo či alkohol, odporúčam all inclusive.

Európska čižma

Severné pobrežie Talianska je známe piesočnými plážami, menej už špinavým morom. Ak k vašim záľubám patrí hádzanie sa do vĺn, príliš pokojná hladina vás môže zaskočiť. Počítajte s tým, že miniete nemálo peňazí za rôzne spreje proti komárom. Keď si pôjdete o 6 ráno zabehať a pozbierať nejaké tie mušle, zistíte, že príliv uväznil na brehu množstvo medúz s priemerom cca 20 cm. Okrem nich tu nájdete aj kraby ukrývajúce sa v útrobách mušlí.

Aj napriek mnohým negatívam má Taliansko jednu výhodu - ponúka najviac dovolenkových atrakcií

Vo väčšine stredísk sú pekne upravené široké pláže s volejbalovými ihriskami a množstvom slnečníkov, samozrejme, za poplatok. Dohovoríte sa hlavne po anglicky, po nemecky síce Taliani vedia, no nehovoria. Nebuďte zaskočení hroznými cestami, domáci obyvatelia tiež nepatria práve medzi vzorných vodičov. A čím južnejšie, tým horšie cesty i vodiči. Cestou autom uvidíte mnoho miest, ktoré dovolenku ani len nepripomínajú. Reštaurácie sú príliš drahé, prepitné vám zarátajú automaticky, hneď po príchode, pravdepodobne za prestretý stôl. Oveľa viac sa oplatí ubytovať sa v apartmáne a variť si, prípadne all inclusive, kedy máte v cene zarátané raňajky, obed, večeru, alko i nealko nápoje, v niektorých destináciách dokonca poobedňajšie občerstvenie vo forme čaju, kávy, koláčika a zmrzliny.

Výhodou je, že táto krajina nie je od nás ďaleko. Osemsto kilometrov do 10 hodín hravo zvládnete. Autom sa oplatí ísť nielen kvôli lacnejšej ceste, ale aj kvôli množstvu atrakcií, ktoré sa okolo väčšiny letovísk nachádzajú, len to tam treba poriadne prekutrať. V blízkosti väčšiny destinácií nájdete zábavné parky, aquaparky i lunaparky. Hazardéri sa vybláznia v kasínach, sú však zradné, preto pozor, aby sa vám nestalo, že miniete svoje dovolenkové úspory. Príjemné podnebie je ďalším tromfom, ktorý majú Taliani v rukáve.

Perla Jadranu

Nezabudnuteľná príroda, skalnaté vrchy, priezračná voda romantické zákutia a rieka Cetina, v ktorej okolí sa nakrúcali scenérie k filmu Winnetou. To je Chorvátsko. K tomu teplé subtropické podnebie, prijateľné ceny a pohostinní obyvatelia. Po nepokojoch, ktoré Chorvátsko pred pár rokmi postihli, sa opäť vracia do starých koľají. Cestou síce prejdete okolo pár zničených domov, ale okrem nich tu po vojne nenájdete ani stopy. Už krátko za chorvátskou hranicou zacítite príjemný, pre mnohých liečivý morský vzduch. Je pravda, že more je tu veľmi slané, pokiaľ ste zvyknutí na teplú kúpeľnú vodu z našich kúpalísk, bude sa vám možno zdať dokonca chladné. Je však rajom pre potápačov.

Nádherné scenérie v Chorvátsku

Každého poteší, že v Chorvátsku „spíkovať” netreba. Nielenže je chorvátčina mierne podobná slovenčine, ale slovenčinu či češtinu počuť na každom kroku. Ak ste si dovolenku pre pracovné povinnosti nestihli objednať skôr, môžete sa pokojne vybrať „na blind”. Je dosť možné, že vás to vyjde ešte lacnejšie ako cez cestovku a tunajší, ktorí vám budú chcieť ponúknuť ubytovanie, si vás sami vyhliadnu. Zvyčajne čakajú pred domom alebo pri ceste na „bledé tváre”, aby im ponúkli svoje apartmány.

Pokiaľ si svoju dovolenku predstavujete ako jednu veľkú žúrku, rozhodne sa ubytujte v centre, v blízkosti hlavnej pešej zóny. Študentské diskotéky tu nečakajte, no ak ste fanúšikom domácej hudby, môžete sa vyšantiť na to pravé chorvátske. Ďalej od centra sú tichšie štvrte s apartmánmi a plážami vhodnými najmä pre rodiny s deťmi. Vylihovanie bez hrubej podložky sa však nekoná. Chorvátsko je známe kamenistými plážami, vstup do mora odporúčam len v sandáloch, ktoré za prijateľnú cenu kúpite na trhoch v každom letovisku. Obuv do mora je vhodná nielen kvôli ostrejším kamienkom, vyvarovať sa treba aj morských ježkov. Ak obľubujete plážové športy, nepotešia vás malé pláže, rieka Cetina však ponúka množstvo atrakcií, okrem iných aj splavovanie. Pre pohodlnejších na výletnej lodi, pre dobrodružnejšie povahy rafting.

Balkánske zlato

Piesočnaté pláže sú pre Bulharsko charakteristickéKrajina kontrastov, chudoby na jednej a luxusných hotelov na druhej strane, láka turistov z rôznych kútov sveta. Táto destinácia je obľúbenou dovolenkovou zónou aj pre anglických, holandských či nemeckých turistov. Jednoducho, je rajom pre mladých. Nočné kluby, bary priamo na pláži a množstvo atrakcií láka každoročne stovky študentov. Oproti Taliansku sú v Bulharsku väčšie vlny skutočným zážitkom. Medzi najobľúbenejšie študentské destinácie patria Zlaté piesky (kde sa nepochopiteľne nenachádzajú komáre) a Slnečné pobrežie. „Chystáme sa s kamarátmi na Zlaté piesky práve kvôli tomu bujarému nočnému životu a piesočnatej pláži,” prezradil nám študent UKF.

Nezabudnite ochutnať domáce špeciality – tsa-tsa rybičky pražené na oleji (malé rybičky s vypuklými bielymi očkami :)) a jedlo z morských rýb a plodov, ako napríklad žralok či langusta, si tu taktiež môžete dovoliť, keďže sú za prijateľné ceny. Výhodné sú aj polievky a menu, v mnohých prípadoch vychádzajú lacnejšie ako u nás. Z atrakcií stojí za to vyskúšať paraglyding, potápanie, vodné lyže, banán i trampolínu. Obchodníci sú tu dosť otravní, ich správanie sa mení priamo úmerne s vaším opálením. Jednoducho povedané, k bledým tváram sú najprívetivejší, keďže vedia, že krátko po príchode majú turisti najviac peňazí. V prípade horšieho počasia vás istotne potešia bazény priamo pri mori, prístupné pre každého.

Ak sa rozhodnete vycestovať autom, počítajte s tým, že cesta sa môže značne predražiť. Diaľničné známky a neznalosť terénu môžu narobiť riadnu šarapatu. V prípade leteckej prepravy dajte pozor na konečnú sumu. Na internete vás možno zaujme prijateľná cena zájazdu, no tá konečná sa môže mierne odlišovať. Treba prirátať palivové a letiskové poplatky, netreba zabudnúť ani na pobytovú taxu, približne 1,50 € na osobu na deň.

autorka článku a fotografií: Veronika Mráziková
titulný obrázok:
candicealbach.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.