Môžeme alebo nemôžeme?

novinár - žurnalistaJe skutočne také zlé a ťažké povedať pravdu? Ste niekedy z toho unavení a pýtate sa sami seba: Do tohto sveta mám priviesť potomkov? Občas to tu vôbec nevyzerá pekne. Ľudia si naschvál ubližujú a závidia si navzájom. Japonci tvrdia, že po katastrofe, ktorá ich zasiahla začiatkom roka, dokážu krajinu obnoviť do piatich rokov. Ak sledujete dianie vo svete, určite vám neunikli zábery, ako za 6 dní dokázali opraviť diaľnicu po ničivom zemetrasení. Vidíte, dá sa to. Nie všetko, čo vyzerá zle, také v skutočnosti aj je. Nechápte túto výpoveď negatívne, nájdite v nej to dobré. A skúste nájsť aj niečo, čo by ste radi zmenili, lebo práce je skutočne dosť. Pretože ak nám na niečom veľmi záleží, dokážeme to.

Anna Politkovskaya - obeť novinárskeho povolaniaV roku 2000 bolo v Rusku zavraždených 17 novinárov, v roku 2006 našli vo výťahu zastrelenú Annu Politkovsku, novinárku, kritičku vtedajšieho prezidenta Putina a najväčšiu bojovníčku za spravodlivosť v Rusku. Pri rozhovore s Angelou Merkelovou ju Putin označil za osobu, ktorá nemá v Rusku žiaden vplyv na verejnú mienku.

Podľa CPJ (Committee to Protect Journalists – Výbor na ochranu novinárov) bolo v roku 2010 zavraždených 44 novinárov, z toho v dvadsiatich deviatich prípadoch bol motív vraždy pre výkon novinárskeho poslania potvrdený. 12. marca 2011 vtrhlo vojenské komando do redakcie Českej televízie a zhabalo materiály, o ktorých editor informoval Vojenské spravodajstvo už dva dni pred touto udalosťou, pričom Vojenské spravodajstvo vedelo, že ČT nemá originálny dokument. Táto razia je porovnateľná so zásahom na mafiánske a drogové skupiny.

Toto je len zlomok neprávostí voči povolaniu žurnalistu. V USA bola sloboda prejavu a tlače ukotvená v ústave už v roku 1789. Medzinárodné zmluvy zakotvujúce slobodu tlače a slova boli prijaté v roku 1950 na pôde Rady Európy. Napriek tomu v súčasnosti v Maďarsku prijali tlačový zákon odporujúci európskym dohodám. „Sloboda slova sa dostala v Maďarsku pod kontrolu štátu. Nič horšie sa v demokracii nemôže stať,” reagoval luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn na kontroverzný zákon.

Marcová razia v Českej televízii

Štefan Hríb ako jeden z mála slovenských novinárov sa v januári 2007 postavil zo svojej stoličky v relácii Pod lampou a odišiel zo Slovenskej televízie. Prečo? Lebo ho už nebavilo pýtať sa, ako niekto káže a hostia aj tak priamo neodpovedajú. Za všetko hovorí možno aj ticho okolo Juraja Širokého, ktoré chcel Hríb narušiť. Ale ľudia okolo neho sa boja otvoriť ústa. Na Slovensku je to tak. Áno, to bola svojho času tiež relácia o dierach v zákonoch, s ktorými si bežný občan nepomôže.

Dnešná vláda zatvára organizované skupiny, ale koľko novinárov sa témou zaoberá hĺbkovo? V krajine, kde každý každého pozná a mafia už neznamená „šuštiaky” a zlaté reťaze, to asi tak ľahko nejde. Mám pocit, že sa vraciame tam, odkiaľ sme prišli. Od uzákonenia slobody tlače bez cenzúry opäť prichádzame k ľuďom, ktorí chcú diktovať, čo bežný občan vedieť smie alebo nesmie. Tak nech nám nehovoria o klapkách na očiach.

Povolanie žurnalistu je v mnohých prípadoch naozaj rizikové.

autorka článku: Alžbeta Pavlovičová
zdroj fotografií: novinky.cz, thekidsjurnalistic.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.