Externisti majú študovať dlhšie

Externé štúdium na vysokej škole by sa podľa pripravovanej novely zákona malo predĺžiť. Cena za štúdium však zostane nezmenená. Z pôvodných piatich rokov sa teda diaľkové štúdium môže predĺžiť až na sedem.

Externé štúdium sa v súčasnosti považuje za slabý článok,” tvrdí poradca ministra školstva a spoluautor novely Peter Mederly. Vzdelanie diaľkových študentov podľa neho nedosahuje úroveň denných, preto by sa kredity pri externom štúdiu mali rozložiť do viacerých semestrov. Štandardná dĺžka bakalárskeho štúdia by po novom mohla trvať štyri roky, magisterský stupeň tri. Minister Jurycza však zdôraznil, že študentovi by zostala možnosť voľby: „My limitujeme dĺžku štúdia zhora. Študent sa môže so školou dohodnúť aj na kratšom externom štúdiu, musí však splniť potrebný počet kreditov.” Cena za štúdium ostane v oboch prípadoch rovnaká.  Jurycza zároveň vylúčil, že by prijatím novely počet záujemcov o externé štúdium klesol.

autorka článku: Žofia Drugdová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.