Nitrianske univerzity vyučovali aj v lete

NLUSpoločný projekt Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorý je určený deťom od 9 do 12 rokov, už po štvrtý raz privítal na akademickej pôde desiatky malých študentov. Vyše 40 detí zavŕšilo svoje letné štúdium 15. júla slávnostnou promóciou v Aule UKF.

Obe nitrianske univerzity v spolupráci s mestom Nitra už od roku 2008 v prvé dva júlové týždne organizujú projekt Nitrianska letná univerzita (NLU). V rámci neho sa malí záujemcovia o štúdium môžu zoznámiť s akademickým prostredím, fungovaním univerzít a vybranými témami, ktoré predstavujú prierez ponukou študijných programov UKF a SPU.

NLU každoročne začína slávnostnou imatrikuláciou študentov v prvý deň ich letných prázdnin. Následne každý deň od 8. do 16. hodiny prebiehajú jednotlivé aktivity, na ktorých participujú všetky zúčastnené strany. Malí študenti zároveň vyskúšajú aj vysokoškolskú stravu zabezpečenú Študentskou jedálňou UKF.

Kým úvodná imatrikulácia sa uskutočňuje na pôde SPU, záverečná promócia absolventov prebieha v Aule UKF. Za účasti vedúcich predstaviteľov mesta Nitra, oboch univerzít a rodičov ako pri riadnej promócii vysokoškolských absolventov. Malí študenti si v slávnostných čiapkach prevezmú certifikát a vypočujú študentskú hymnu Gaudeamus igitur. Tento rok si titul Academicus Nitriensis Jr. odnieslo spolu vyše 40 absolventov NLU.

Vďaka Nitrianskej letnej univerzite sa deti môžu spoznať nielen s vysokoškolským prostredím či novými kamarátmi, ale hravou formou sa naučia i mnohé nové poznatky. Každoročne preto počet záujemcov o štúdium v tejto letnej univerzite narastá. Predstavitelia oboch nitrianskych univerzít však za najväčšie uznanie považujú, keď sa malí študenti o niekoľko rokov vrátia na ich pôdu, avšak už ako skutoční vysokoškolskí študenti.

autorka článku: Dominika Babulicová
autor fotografií: Lubo Balko