Pohľadnice starej Nitry – výstava pohľadníc a fotografií

Hrad a Predmostie so starým korytom rieky, r. 1921Vo štvrtok 21. júla 2011 o 18:00 hod. sa vo fotogalérii Trafačka uskutoční otvorenie  výstavy Pohľadnice starej Nitry. Prezentované budú viac ako tri stovky pohľadníc a  fotografií zo zbierok Aurela Janščáka, rodiny Dokupilovej a Jána Stupku. Menovaní sú členmi Klubu priateľov starej Nitry, ktorý je spoluorganizátorom výstavy.

Návštevníci sa prostredníctvom výstavy budú môcť vrátiť späť do minulosti Nitry, pripomenúť si, príp. spoznať miesta, z ktorých už mnohé neexistujú. Miesta, ktoré boli napr. zničené počas II. svetovej vojny alebo sa stali obeťou budovateľských plánov pred r. 1989.

Divadlo na námestíNa výstave sú najstaršími fotky kresieb z r. 1860 od Dr. Huga Dombaya. Na nich je zobrazený Zoborský kláštor a Turecká brána, ktorá stála naprieč Štefánikovou ul. medzi Priorom a Králikom. Najstaršie vystavené pohľadnice a fotky mesta sú z r. 1880-1890. Väčšina však pochádza z minulého storočia. Podľa Roberta Dokupila, člena Klubu a administrátora klubovej web stránky, treba medzi rarity zaradiť fotografiu hradu so zostrelenou vežou ako výsledok paľby ruského delostrelectva (r. 1945). „Unikátna je i fotografia lietadla, ktoré narazilo do zvyšku Miléniového stĺpu na Pyramíde, ako aj fotografie požiaru Mrázovej fabriky na lietadlá, o ktorej väčšina Nitranov už nevie, že vôbec existovala,” dopĺňa R. Dokupil.

Výstava potrvá do 31. augusta 2011. Všetkých srdečne pozývame.

Fotogaléria Trafačka sa nachádza v zrekonštruovanej budove  bývalej transformátorovej stanice a je novým priestorom pre fotografiu. Galériu založil nitriansky fotograf František Kolář. Jej ambíciou je poskytnúť výstavný priestor významným protagonistom fotografického umenia a tiež otvoriť dvere súčasným talentovaným fotografom, ktorým učarila fotografia. Výstavný priestor v prízemí trafostanice je myšlienkovo prepojený s podkrovím budovy, kde sa nachádza ateliér. V ňom  sa už v súčasnej dobe konajú vzdelávacie kurzy v odbore fotografia. Výstavy, kurzy, workshopy, semináre sú hlavným smerovaním fotogalérie.

Informácie o fotogalérii Trafačka nájdete na www.trafacka.sk.

Klub priateľov starej Nitry vznikol pred niekoľkými mesiacmi. Ľudia, ktorých zaujíma história Nitry, jej pamiatky, architektúra, kultúra, udalosti, staré dokumenty, fotografie alebo osobnosti mesta, nájdu zaujímavé informácie na klubovej web stránke: www.staremesta.sk.

Trafačka - Pohľadnice starej Nitry

tlačová správa

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.