Za zážitkami s peňaženkou študenta II.

V Oponiciach nájdete hrad, kaštieľ i známe Apponyiho múzeum.So slnečnými dňami a stúpajúcou ortuťou na teplomere nás to ťahá von. Teraz, keď pomaly máme za sebou dni zápočtov, skúšok či odovzdania seminárok, môžeme si to dovoliť. Aj tak by bolo hriechom neoddať sa aspoň jeden deň v týždni pobytu na čerstvom vzduchu. A keď píšem čerstvom, tak to myslím doslovne. V týchto riadkoch sa vyberieme za zážitkami po vlastných.

Oponice je názov obce bohatej nielen na historické pamiatky, ale aj na otvorenosť a ochotu ľudí predstaviť svoju dedinku turistom. Na dopravenie sa z Nitry do Oponíc odporúčam využiť linkový autobus v smere Nitra – Topoľčany. Cesta trvá necelú hodinu. V Oponiciach nájdete Apponyiho múzeum, ktoré je sprevádzkované v bývalom stredisku hospodárskeho územia. V skutočnosti ide o menší renesančný kaštieľ zo začiatku 17. storočia. Práve v ňom dnes môžeme obdivovať nástenné maľby, lovecké trofeje a unikátnu knižnicu rodiny Apponyiovcov. Sprievodca múzeom Peter Králik obohacuje prehliadky v múzeu o tematické výstavy.

V obci sa taktiež nachádza veľký renesančný kaštieľ, v minulosti využívaný ako sídlo rodu  Apponyiovcov. Okolo roku 1844 sa v ňom nachádzala Apponyiovská bibliotéka s takmer 30 000 zväzkami kníh. Okolie kaštieľa vraj dotváral krásny anglický park. Po strastiplnej ceste storočiami si k nemu šťastie opäť našlo svoju cestu. Po odpredaji kaštieľa súkromnej firme sa na ňom dnes už dokončuje prestavba na luxusný hotel.

Za dominantu obce je považovaný aj Oponický hrad. Ten je možné zazrieť pri pohľade na Tríbečské pohorie, priamo na prelome hraníc topoľčianskeho a nitrianskeho okresu. Priamo na hrad vedie z obce turistický chodník, ktorý je obklopený pestrou lesnou prírodou. Na hrade môžete vidieť rekonštrukčné práce, ktoré podnikajú nadšenci z Oponíc. V minulosti boli Oponice významným výrobcom vína. Práve okolo viníc vedie druhá cesta na hrad. Tá sa nachádza hneď pred dopravnou značkou okresu Topoľčany. Táto cesta nie je označená turistickým značením, ale, bohužiaľ, ľudskou hlúposťou a ignoráciou smetných košov pri svojich príbytkoch. Z hradu sa môžete vrátiť naspäť do Oponíc alebo pokračovať ďalej po zelenej značke na Veľkú skalu, odkiaľ sa môžete kochať výhľadom na obec Lefantovce a následne sa napojiť na modrú značku smerom k zastávke linkového autobusu v liečebnom ústave v Horných Lefantovciach. Táto trasa si však vyžaduje niekoľko hodín času.

V Oponickom múzeu cítiť závan múdrosti starých kníh.

Ak sa vás ešte stále máli

…dovolím si vašu pozornosť upriamiť ešte na jeden hrad. Vypína sa na bočnom hrebeni Nitrických vrchov (časť Strážskych vrchov) vo výške 951 m n. m. Jeho meno je Uhrovec (591 m n. m.). Dostanete sa naň z obce Uhrovské Podhradie (okres Bánovce nad Bebravou). Cesta vedie popri zurčiacom potôčiku, okolo malých lavičiek, cez krásnu prírodu lesa. Ak sa budete držať lesnej cesty, určite tam dorazíte. Okrem ruín hradu, ktoré patria medzi tie zachovalejšie, tu návštevník môže obdivovať napríklad novopostavený (r. 2009) skoro 12 metrov dlhý hradný most, prekonávajúci asi 4 metre hlbokú hradnú priekopu. Práve hrad Uhrovec je jedným z dvoch hradov, ktorý má byť v nasledujúcich mesiacoch rekonštruovaný v rámci projektu Nezamestnaní na hrad. Neďaleko hradu sa nachádza Hradná jaskyňa. Hoci na informačnej tabuli je uvedená dĺžka jaskyne 11 m, priznám sa, že ja som našla iba asi 1,5-metrovú dieru v skale. No napriek tomu som mala radosť, keďže ma tam čakal krásny ľadový stalagmit!

Ak sa už vyberiete do týchto končín, nemali by ste obísť obec s rovnomenným názvom ako predchádzajúci hrad – Uhrovec. Práve v tejto obci sa nachádza rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Počas sviatkov a významných dní obce je sprístupnené aj Uhrovské múzeum. Múzeum približuje osobnosti, ktoré sa v obci narodili alebo tam pôsobili, predstavuje niekdajšie fabriky a ich výrobky a činnosť. Pre vstup do rodného domu Ľ. Štúra a múzea však odporúčam vopred sa nahlásiť telefonicky. Kontakt nájdete na webovej stránke obce.

V Uhrovci si môžete pozrieť rodný dom Ľ. Štúra, hrad i jaskyňu.

Ak máte chuť na väčšiu dávku prírody

Veľkou výhodou nášho študentského mesta je jeho poloha. Na Nitru sa z výšky 586,9 m n. m.  pozerá vrch Zobor, ktorý je akousi vstupnou bránou do pohoria Tríbeč. O niečo nižšie položený (533,8 m n. m.) je, nielen pre Nitranov známy, vysielač Pyramída. Za slnečného počasia si tam návštevníci môžu posedieť a pokochať sa výhľadom na mesto. Z Liečebného ústavu Zobor sa naň dostanete ani nie za hodinku. Kostol sv. Michala Archanjela týčiaci sa nad obcou Dražovce.Táto trasa býva preplnená, preto ak nemáte chuť narážať do ľudí, no žiada sa vám o niečo dlhšej prechádzky, odvezte sa z Nitry MHD-čkou do Drážoviec a pokračujte v prechádzke odtiaľ. Na tejto trase by ste nemali vynechať návštevu Kostola sv. Michala Archanjela, známeho ako Drážovský kostolík. Je to síce trochu zachádzka, avšak ranorománsky kostol z polovice 11. storočia je označovaný ako najstaršia románska lokalita v okrese Nitra. Stojí jednoducho za to! Odtiaľto môžete pokračovať dvomi trasami. Po zelenej sa dostanete cez Meškov vrch a Zobor na Pyramídu.

Modrá značka vedie ponad záhradné chatky, ďalej po okraji lesa, terén je členitejší, čo nemusí byť zaujímavejšie len pre náročných. Negatívom je nedokonalé turistické farebné značenie (údaj z jesene 2010). Značka končí v Liečebnom ústave Zobor. Odtiaľ je možné pokračovať k Pyramíde už spomínanou cestou alebo sa vybrať pozrieť si najstaršiu nitriansku jaskyňu nazývanú Svoradova jaskyňa. Unikátna je kamenným oltárom sv. Svorada, zoborského pustovníka, zo začiatku 11. storočia. Nad jaskyňou je osadený železný kríž z veže zrúcaného farského Kostola sv. Jakuba, ktorý stál na Svätoplukovom námestí. Kríž je starý vyše 450 rokov.

Verím, že tí z vás, ktorí ste sa dostali až k týmto riadkom, sa necháte inšpirovať našimi tipmi na výlet a dúfam, že so zážitkami budete spokojní minimálne tak ako my. Docestovania, priatelia!

autorka článku a fotografií: Petra Čergeťová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.