Pre moment

Začítajte sa do dobrej knihy...Upozornenie! Ak ste práve dočítali všetku povinnú literatúru k vašim skúškam alebo štátniciam, ak sa vám ešte aj po nociach sníva o tom, ako vaša ruka imaginárne listuje strany, spravte ňou ešte jeden, tentoraz reálny pohyb a otočte tento list.

Existuje množstvo kníh, o ktorých by sa dalo písať. Niektoré z nich dokonca stoja aj za prečítanie. Práve takú drží v rukách váš spolucestujúci vo vlaku. Zrazu aj vy dostanete v mysli chuť na malý literárny zážitok. Aj vy máte pocit, že by ste chceli čítať. Najlepšie niečo, čo by dokonale vystihovalo vašu náladu. Niečo, čo by bolo knihou – momentkou.

Skúste nájsť ten svoj moment v niektorom z týchto titulov.

Jozef Urban - Kniha polomŕtvychPrudko poetická chvíľka

Keby bolo niečo, čo sa vám dá zniesť, bola by to veta alebo skôr tvrdenie, že Jozef Urban nebol len autorom populárnych piesní, ale písal prudko inšpiratívnu poéziu. Pre srdce aj pre rozum. Kniha polomŕtvych je jednou z najautentickejších poetických zbierok, ktoré sa kedy na Slovensku zbásnili. Predsudky voči tomuto krehkému žánru treba dať v tomto prípade bokom. Alebo na ne zabudnúť úplne.

Jozef Urban; Kniha polomŕtvych
Slovenský spisovateľ, 2004

Keď sa Vám vaše sídlisko nezdá dosť dobré…

Prečítajte si predposledný titul od Jany Beňovej. Nie je venovaný len Janám, je venovaný všetkým, ktorí sú s nami, všetkým, ktorí vyprávajú petržalštinou a korunovali ju za jazyk národa. Plán odprevádzania vás presvedčí o tom, že miesto, kde bývate, nie je zďaleka tak hrozné, ako ste si pred prečítaním knihy mysleli. Kvalitné čítanie, tragikomika dnešných ľudí, slovná novosť. Prečítať knihu vôbec nie je ťažké. Oveľa ťažšie je nájsť ju nevypredanú.

Jana Beňová; Plán odprevádzania (Café Hyena)
L.C.A., 2008

Boris Filan - Klimtov bozkZ obrazu do románu

Veľká láska vo veľkom vydaní. On ľúbi ju a ona jeho tiež. Klimtov bozk však nie je dielom o estetike. Ukazuje ľuďom krásu lásky, ktorú niekto zasadil do veľmi kyslej pôdy. Bravúrne rozprávačstvo sa splieta s pavučinami minulého režimu, so skutočnosťami, ktoré vymyslel a priniesol sám život. Malé varovanie: po prečítaní pomerne hrubšieho románu vám ostane chvíľku clivo.

Boris Filan; Klimtov bozk
Slovart, 2009

Jeden príbeh nestačí!

Hra na smiech je čítaním na pokračovanie. Kedykoľvek sa dá od nej odísť, pretože je tu istota, že sa k nej vrátite. Príbehovosť farebného spektra postáv láka nielen originalitou, ale aj formou. Pavlacova knižka dokazuje, že poviedkoviny dnes už nie sú len o ŇOM, o NEJ a o stretnutí sa na poslednej strane. Zahrajte sa na smiech alebo na pohodové čítanie!

Peter Pavlac; Hra na smiech
L.C.A., 2001

Maxim E. Matkin - Polnočný denníkPrvá je len jedna

Matkin. Pamätám si, ako vyšla jeho prvá kniha a všetci v mojom okolí z nej boli „paf”. Toto leto nám dovolenkové čítanie obohatí v poradí už siedmy titul, nič sa však nemení na tom, že prvá je len jedna. Polnočný denník zaznamenal na svojom konte kvantum ohlasov a naďalej ostáva chutným predjedlom z kuchyne tohto autora, za ktorým môžete servírovať jeden dezert za druhým.

Maxim E. Matkin; Polnočný denník
Slovart, 2006

Šecko v porádečku…

Knižné prevedenie predstavenia divadla GUNAGU naberá na aktuálnosti každým dňom. English basic level, zakomponovaný (miestami aj vulgárne) do života veľkých chlapcov s veľkými rečami, je čítaním pre všetkých, ktorí majú radi príbehy mafiánskych samorostov. Chvíľke čierneho humoru a komických dialógov by táto kniha mala rozhodne robiť spoločnosť!

Peter Doktorov; English is easy, Csaba is dead
Slovart, 2004

Iva Kučerová - Loviť alebo nebyťNepremýšľať, čítať, usmiať sa!

Nie každá kniha sa musí stať životnou a nie každý život sa dá sknižniť. V prípade, že nemá kto zknižniť ten váš, prečítajte si niečo o tom cudzom. Možno aj vám padne vhod byť na chvíľku modernou a bláznivou ženskou, ktorá si svoje motto života vystavala na hesle tak trochu doby ľadovej: Loviť alebo nebyť?

Iva Kučerová; Loviť alebo nebyť?
Motýľ, 2009

.

.

.

.

.

autorka článku: Kristína Lišková
zdroj fotografií: Slovart, Motýľ, Slovenský spisovateľ

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.