Zmena financovania škôl?

Minister Jurzyca chce vyskúšať, či sa vysoké školy oslobodia od slabých študentov, ak dostanú dotácie bez ohľadu na počet poslucháčov.

Vychádza z predpokladu, že pri doterajšom financovaní viazanom na študenta majú školy tendenciu udržať si aj slabších poslucháčov. V experimentálnom roku 2012 by preto mohli dostať určité percento aj na tých, ktorí školu počas semestra opustili. Učitelia tak nebudú mať pocit, že keď vylúčia študenta, okamžite prídu o všetky finančné prostriedky na neho. Rektori návrh vítajú. Ako sa pre agentúru SITA vyjadril prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár, školy tak nebudú motivované držať poslucháčov bez výsledkov pre dotácie. Jurzycov predchodca Ján Mikolaj sa však obáva možného zneužívania systému. „Hrozí, že zoberú o 500 študentov viac, ako sú schopní zvládnuť a následne ich vyhodia,” povedal pre agentúru SITA. Ak sa ročný experiment osvedčí, ministerstvo zváži spôsob financovania.

autorka článku: Jana Trebulová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.