Situácia vysokých škôl v Česku

S Českou republikou máme spoločnú históriu. Aj ona ovplyvňuje situáciu vysokých škôl na oboch stranách rieky Moravy. Demografický vývoj po rozpade ZSSR a rozdelení našich republík je charakteristický spomaľovaním reprodukcie obyvateľstva. V nasledujúcich rokoch začne do prvých ročníkov nastupovať generácia detí narodených v deväťdesiatych rokoch, preto analýzy Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy ČR predpokladajú, že do prvých ročníkov vysokých škôl bude prichádzať po prudkom poklese v roku 2013 zhruba o tretinu menej študentov než v roku 2010.

Stále častejšie sú diskusie, aký je pomer medzi kvantitou a kvalitou vysokých škôl, ktoré produkujú obrovské množstvá absolventov. V Česku, podobne ako na Slovensku, dostáva škola dotácie podľa počtu študentov. Z finančného hľadiska je preto pre vysoké školy výhodné prijímať čo najväčší počet uchádzačov, a to aj nad rámec ich možností. Podľa nového vysokoškolského zákona by však kritériom pre prideľovanie finančných prostriedkov mala byť výskumná činnosť a uplatnenie absolventov v praxi.

Riešením neúmerne veľkého množstva vysokých škôl a ich absolventov v Česku by malo byť sprísnenie procesu hodnotenia a akreditácií. Jedným z pripravovaných zámerov je zrušenie Akreditačnej komisie a vznik novej Agentúry pre hodnotenie kvality vysokých škôl. Komisia monitoruje aj kvalitu vzdelávania na súkromných vysokých školách. Prudké zvýšenie ich počtu nastalo v už v spomínaných deväťdesiatych rokoch. V ČR v súčasnosti pôsobí 44 súkromných škôl a študuje na nich 13 % z celkového počtu študentov. O kvalite niektorých z nich sú pochybnosti, pretože v súčasnosti platný vysokoškolský zákon z roku 1998 nastavil príliš priaznivé podmienky. Podľa predsedkyne komisie Vladimíry Dvořákovej im boli navyše s ohľadom na krátku dĺžku ich pôsobenia tolerované viaceré nedostatky, ktoré sa však tieto vysoké školy ani v dlhšom časovom horizonte nesnažili odstrániť. Predpokladá sa teda, že viaceré vysoké školy, najmä súkromné, zaniknú alebo budú nútené sa zlúčiť.

Pripravovaný vysokoškolský zákon by mal okrem toho zlepšiť hlavnú úlohu vysokého školstva, ktorým by mala byť príprava absolventov do praxe. Zatiaľ čo v súčasnosti viac ako trištvrtina absolventov končí po minimálne päťročnom štúdiu, v budúcnosti by mohli hľadať uplatnenie v praxi už po absolvovaní bakalárskeho stupňa štúdia. Podľa nového zákona sa má zmeniť aj štruktúra vysokých škôl a ich orgánov. Školy by mohli prísť o časť svojej autonómie. Zástupcovia študentov taktiež odmietajú, aby sa znižoval počet študentských zástupcov v akademických senátoch.

Návrh nového vysokoškolského zákona by mal byť v Česku predložený do konca tohto roku. Ako sa pre Lidové noviny vyjadril Jiří Nantl, riaditeľ Odboru vysokých škôl ministerstva, „debata s vysokými školami bude prebiehať do jesene a ten návrh sa bude nejako nepochybne vyvíjať.

autorka článku: Hana Justová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.