V Nitrianskej galérii ako Doma

logo-ngNitrianska galéria neprázdninuje a zaujímavé výstavy sa snaží ponúkať aj počas leta. Najnovšie pre vás kurátor Dušan Horňák pripravil v Bunkri galérie výstavu Lucie Horňákovej Černayovej s názvom Doma.

Autorka vychádza zo svojej teoretickej diplomovej práce „Nikto nie je doma umelcom”, kde riešila pohľad príbuzných na seba ako mladú umelkyňu. Vnímanie osobnosti umelca lailkom, vytváranie ilúzii a jeho aury. Nosnou témou výstavy je premena pozície ženy-matky-manželky-umelkyne. Chce dať divákovi možnosť nahliadnuť do intimity, portrétu mladej rodiny, prostredníctvom jej podpisu v galerijných priestoroch. Zariadi obydlie v galérii z objektov nájdených v galérii, mobiliáru galérie. Aj využitím inventára galérie chce príblížiť svoje pole pôsobnosti vlastnej rodine. Vytvorí rodinné zázemie, zobytní a zútulní priestor pre rodinu a rodinnú pohodu v chladných priestoroch galérie. Tiež chce inscenovať pre diváka neznáme, intímne prostredie „umeleckej” rodiny. Privíta návštevníkov- hostí „výstavy” doma.

Nápad je východiskom problému mladej rodiny, ktorá sa rozrástla o nového člena, nájsť si vhodnejšie bývanie a skúsiť to v priestoroch galérie. Druhým plánom je prezentovať mladú rodinu s umelcom, priblížiť prostredie tak trochu démonické, tajuplné pre diváka. Spája svety galérie, umelca, jeho rodiny a diváka. Prenáša rám umeleckého diela do roviny, kedy sa všetky dotknuté strany stávajú umeleckým kusom. Kedy sa stáva umelkyňa kráľom Midasom. Obyčajný život pasuje do roviny umeleckého diela. V roli kurátora sa predstaví autorkin manžel, ktorý s dcérkou privíta hostí. Zapojila do performance osoby, ktorá síce nepracujú v obore ale sú jej najbližšie. Tým utvrdzuje jej rodinný rozmer.

ng-doma

Autorka: Lucia Horňáková Černayová
Kurátor: Dušan Horňák
Miesto konania výstavy: Bunker- Nitrianska galéria, Župné námestie 3, 949 01 Nitra
Vernisáž prebehne 11. augusta 2011 o 17.00hod.
Výstava potrvá do 11.9.2011

Po vernisáži Vás pozývame na otvorenú diskusiu s autorkou a jej rodinou, ktorá sa koná v rámci cyklu Večery výtvarných reflexií. Vstup voľný.

tlačová správa NG

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.