Čo pre nás pripravilo DAB?

bannerDivadlo Andreja Bagara v Nitre ponúkne v novej divadelnej sezóne viacero noviniek. Okrem šiestich inscenácií predstaví aj štyroch nových hercov. Šancu dostali mladí absolventi herectva.

Celá sezóna sa bude niesť v znamení jednej, pomyselnej témy: hľadania novej identity. „Veľakrát sme v našom živote manipulovaní, tlačení do istých pozícií, v ktorých sa možno nie vždy a všetci dobre cítime. Niekedy akoby tá snaha oslobodiť sa z reality a zmeniť našu identitu vedie k predstavám o tom, že by sme radi viedli životy niekoho druhého. A práve tá téma hľadania novej identity je to, čo spája všetky premiéry,” uviedol šéfdramaturg Svetozár Sprušanský.

Dvere divadelnej sály otvoril v septembri takzvaný „off projekt” Dark Play pod taktovkou šéfa umeleckého súboru Sprušanského. V modernej inscenácií zameranej predovšetkým na mladých ľudí dôverne spätými s nástrahami internetu sa v postave tínedžera Nicka predstaví známa tvár divadla – Jakub Rybárik. „Bolo ťažké sa vrátiť späť do toho veku a porozmýšľať nad tým, ako isté témy vníma štrnásťročný chlapec. Nie vždy to šlo ľahko,” povedal nám Jakub. Či mu úloha pubertiaka sadla sa môžete presvedčiť sami. Inscenácia je už v repertoári divadla.

Roman Poláčik (vpravo) s Jakubom Rybárikom v hre Dark Play, jeho prvej skúsenosti s nitrianskymi divadelnými doskami

Bonusom v repertoári sa v októbri stane hra – Bola raz jedna trieda. Je jedným z absolventských predstavení nastupujúcich hercov – Juraja Ďuriša, Martina Šalachu a dvoch ich spolužiakov. Inscenácia, ktorá má formu autorského divadla vychádza zo spomienok na školské časy strávené v laviciach. Zároveň bude šancou pre mladého poslucháča réžie na VŠMU – Jána Luterána.

Najočakávanejšou premiérou sezóny sa v novembri stane muzikálová klasika Sladká Charity. V inscenácií sa predstaví takmer celý herecký súbor DAB vrátane novej posily: Mariána Viskupa, Juraja Ďuriša, Martina Šalachu – úspešných absolventov VŠMU, ktorí nastúpili do interného hereckého súboru a Romana Poláčika- študenta herectva, s ktorým divadlo uzavrelo tzv. opčnú zmluvu. Roman tak môže hneď po ukončení štúdia nastúpiť do divadelných radov. Charity už stihla zožať v zahraničí obrovský úspech, stala sa obľúbenou pre jej skvelé tanečné či spevácke výkony, takisto aj vďaka účinkovaniu hviezd ako Micka Jaggera či Stinga. V DAB sa v tejto úlohe predstaví za herecký súbor Martin Nahálka, a ako hostia – Kuly z Desmodu a Kuko z Horkýže Slíže.

V muzikáli Sladká Charity sa na javisku stretne viac ako 50 hercov a tanečníkov

Začiatok roka bude takisto bohatý, divadlo uvedie ďalšiu premiéru s názvom Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky z pera autorky Doroty Maslowskej. Súčasná hra o realite a pocitoch dnešných mladých ľudí. Príbeh dvojice zabávačov, ktorí sa po nočnom „záťahu” ocitnú na kraji veľkomesta a vyberú sa na bláznivú jazdu Poľskom. Študentka Júlia Rázusová sa ako režisérka stretne na pľaci spolu s ostrieľanou Kristínou Turjanovou či Petrom Oszlíkom.

Marec, mesiac kníh, a divadelné dosky prichádzajú s premiérou svetovej klasiky – dramatizáciou slávneho románu od Jane Austenovej Pýcha a predsudok. Zmes skvelých výkonov a nádherných dobových kostýmov isto priláka nejedného diváka. Príjemným osviežením bude aj hosťujúci Tomáš Maštalír, ktorý sa predstaví v úlohe pána Darcyho.

Krátko pred koncom sezóny divadlo uvedie hru Kto je tu riaditeľ?, originálnu dánsku komédiu od autora, ktorý patrí medzi najvýraznejších filmových tvorcov- Larsa von Triera. Kolotoč mnohých nedorozumení a komických situácií sa roztočí naplno.

Príliš riskantné?

Presne polovica nových predstavení bude skúškou nových režisérov Júlie Rázusovej a Jána Luterána. „Myslím, že to bolo vždy príjemným spestrením, keď vedľa našich skúsených režisérov a režisérov zo zahraničia prišla aj omladina. Divadlo je vždy risk, ale na druhej strane sa spoliehame na to, že sme nováčikom vytvorili také podmienky, aby sa im tu dobre robilo, aby našli odozvu,” skonštatoval Sprušanský.

Nové posily umeleckého súboru DAB - zľava Juraj Ďuriš, Marián Viskup a Martin Šalacha.

Odchody a derniéry

Okrem príchodu mladých a nových tvárí opúšťajú DAB viacerí herci. Do kolektívu Slovenského národného divadla odchádza Milan Ondrík. Súbor opúšťa aj Juraj Loj a Matúš Krátky. Z repertoáru divadla zasa v priebehu roka vypadne obľúbený pôvodný slovenský muzikál Adam Šangala, ktorý bude mať derniéru koncom roka.

Začiatkom októbra divadelné dosky opustí ďalší titul, inscenácia Kuchyňa, ktorá dostala priestor len začiatkom roka 2011. Netradičné a nápadité predstavenie pre úzky okruh divákov si svojich „skalných” našla, napriek tomu ju z javísk vytláčajú nové, svetové tituly.

Herecký súbor naďalej ostáva pod naším drobnohľadom, opäť prinesieme rozhovory s nováčikmi, informácie k premiéram či derniéram. Celému divadlu a hercom prajeme úspešný rok a veľa pozitívnych ohlasov.

autorka článku: Petra Böhmerová
autori fotografií: Lenka Káčerová, Collavino

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.