RUKY – nomádske sociologické laboratórium

Autor:                         Miro Trubač
Kurátorka:                  Mgr.art Eva Masaryková ArtD.
Miesto konania:           Outdoor gallery, OC Mlyny, Nitra
Otvorenie výstavy:      2.9.2011 o 18:00 hod.
Trvanie výstavy:         3.9. – 23.9.2011

Diplomová práca Mira Trubača, tohtoročného absolventa VŠVU, sochárskeho ateliéru P. Kovačovského s názvom RUKY je interaktívnou exteriérovou sochou. Dielo si kladie za cieľ nabúrať konvenčné predstavy o nemennosti miesta a nedotknuteľnosti diela vo verejnom priestore v zmysle interakcie diváka, v tomto prípade jej spolutvorcu.

Autorovi ide, metaforicky, o pád z piedestálu klasickej sochy. Považuje umelecké dielo ako jedinečný a neopakovateľný počin geniálneho tvorcu za prežitý pohľad naň. To, čo je v bežnom zmysle považované za vandalstvo na exteriérovom diele, k tomu nás tu tvorca priamo vyzýva. Pri tomto novom pochopení diela, ktoré stretneme na ulici, nemáme ostať ľahostajní. Máme skulptúru nielen očami navnímať, ale priamo uchopiť, poňať, poškvrniť.

Vyzýva nás k tomu prvotne svojím umiestnením na úrovni diváka, následne ergonomickým rozmerom. Jej parametre 300x180x105 cm vychádzajú z rozmerov ľudského tela, intervenujúceho do sochy. Socha je určená k popísaniu, zásahu, pridaniu individuálneho odkazu. Zároveň prijíma telo diváka, ktorý sa rozhodne ju „použiť” na ležanie, sedenie na nej.

Siamskými dvojičkami nahor obrátených dlaní asociuje detskú hračku alebo ľudské ruky v geste otvorenosti, prijímania, dávania. To, čo od okolia väčšinou dostáva, je text, symbol, message.

Outdoor gallery - Ruky, Miroslav Trubač

Technologicky to umožňuje zvolený materiál: umelý kameň na báze piesku, do ktorého sa dá poľahky rýpať a škrabať. Autor jeho použitie argumentuje historickým výskytom pieskovca v regióne a jeho farebnosť kontrastovaním s okolím a vlastnosťou pieskovca postupom času zelenieť. RUKY vznikali tradičným sochárskym spôsobom – nanášaním krycieho materiálu na polystyrénové jadro, spevnené laminovaním. Táto technológia nesie stopy klasického prístupu, ale jadro je celé počinom softvérovej prípravy a počítačom riadenej frézy.

Dielo nemá svoje stále miesto, ale funguje nomádskym spôsobom. Aj tento prístup je novátorský oproti klasickej soche so svojím pevne určeným miestom vo verejnom priestore. Outdoor gallery v Nitre je zatiaľ tretím miestom jej prechodného pobytu. Prvým bolo Apollo biznis centrum a druhým Hviezdoslavovo námestie, obe v Bratislave.

Odvíjajúc sa od skladby obyvateľov na jednotlivých miestach pôsobenia, socha sa stáva sociologickým laboratóriom, ktoré skúma rôzne vrstvy spoločnosti a ich kultúrnu citlivosť bez nároku na estetický súd či cenzúru zo strany tvorcu sochy.

RUKY Mira Trubača sú eticky senzibilnou tabuľou, ktorá si pýta váš odkaz ako záujem o verejný, náš spoločný komunikačný priestor.

tlačová správa, autorka: Eva Masaryková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.