Večný boj s holubmi

sd_zoborMožno to poznáte. Dostali ste sa na univerzitu, pridelili vám internát. Teraz sa, šťastím celý bez seba, sťahujete do svojej novej izby. Zoznamujete sa s prostredím, so spolubývajúcimi, so susedmi…

Potom otvoríte dvere na balkóne (ak, samozrejme, nejaký máte), že sa nadýchate čerstvého vzduchu. A vtom ich zbadáte – holuby. Špeciálnych obyvateľov internátu, ktorí, ako jediní, neplatia nájomné a ich vďakou za to je neskutočný neporiadok, ktorý dokážu narobiť. Od tejto chvíle sa začína váš nikdy nekončiaci boj. Lebo či chcete, či nechcete, boli tu pred vami a zostanú, aj keď vy pôjdete ďalej. Pravdepodobne. Celý ten čas budú váš balkón využívať na vysedávanie, klebetenie, na relax a, čo je horšie, aj na vykonávanie fyzických potrieb, ako sú vylučovanie a rozmnožovanie. Môžete sa stať svedkom celého ich životného cyklu. Ak chcete. Problém je však ten, že väčšina ľudí nechce. Veď komu by sa páčilo mať permanentne zas…vinený balkón a každé ráno počúvať namiesto budíka hrkútanie?

Dá sa však týchto nechcených podnájomníkov zbaviť? Eva Machavová, riaditeľka internátu Zobor, hovorí, že nedá. „Som tu už dvadsaťštyri rokov a tento problém máme stále. Skúšali sme už všeličo – čistíme balkóny každý rok, vyhadzujeme vajíčka, pokúšali sme sa ich nalákať na zrno napustené alkoholom a podobne, ale nič nepomohlo.”

nechcena-navsteva-zneprijemnuje-pobyt-v-internate

V Bratislave, v internátoch v Mlynskej doline, riešili tento problém kurióznym spôsobom. Podľa stránky sme.sk, pred dvomi rokmi vypustili tri mláďatá sokolov, ktoré mali prirodzeným spôsobom holuby odstrániť. Hoci sa situácia zlepšila, holuby sa stále vracajú, lebo prostredie internátov pokladajú za svoj revír.

Študenti v Nitre neúnosnú situáciu často riešia po svojom – na balkóny vešajú rôzne ligotavé predmety, CD-čká, plechovky, atď. Operenci sú však už voči týmto praktikám natoľko odolní, že ich mnohokrát drzo odignorujú a vždy sa napokon vrátia. To platí dvojnásobne najmä v období párenia. Nie je nič zvláštne, ak počas jari na balkóne narazíte na nejaké to vajce alebo rovno celú rodinu holubov aj s potomkami. Eva Machavová vidí východisko v odstránení balkónov, prípadne v ich prikrytí. Pokým totiž bude internát ponúkať toľko otvorených priestorov, holuby sa sem zakaždým vrátia. Dovtedy však všetko stojí na vynaliezavosti nás, študentov. A tá býva práve v takýchto situáciách jedinečná.

autorka článku a fotografií: Eva Ježovičová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.