Prázdna peňaženka? Riešením je študentská pôžička

ŠTUDENTI A FINANCIE 6Hovorí sa, že študentský život je najkrajším obdobím v živote mladého človeka. Vysoká škola nie je len o bifľovaní sa krkolomných definícií, ale i o zábave, spoznávaní nových ľudí a nezabudnuteľných zážitkoch. Čo však robiť, keď peňaženka zíva prázdnotou a od rodičov sa snažíme osamostatniť?

Okrem rôznych štipendií, ktoré štát, resp. škola ponúka svojim študentom, existuje aj ďalšia možnosť. Podať si žiadosť o študentskú pôžičku zo Študentského pôžičkového fondu. Slovo pôžička je v dnešnej dobe dosť obávaným, keďže v čase nestabilnej ekonomiky je výhoda či nevýhoda pôžičiek a zadlženia sa obzvlášť diskutabilná. Pôžičky pre študentov zo spomínaného fondu sú však prispôsobené tak, aby ich ťažobu pociťovali v čo najmenšej miere. Aby každý vedel posúdiť plusy či mínusy študentskej pôžičky, prináša vám Občas nečas všetky potrebné a podstatné informácie.

Spomínaný fond je neštátna organizácia, poskytujúca finančné pôžičky študentom vysokých škôl. „O pôžičku zo ŠPF môže požiadať každý študent dennej aj externej formy „prvého štúdia” na VŠ v SR alebo na zahraničnej VŠ, ktorý má trvalý pobyt v SR, alebo študent, ktorý študuje na VŠ v SR v postavení zahraničného Slováka. Prvé štúdium je i ďalšie štúdium absolventa bakalárskeho štúdia, ak pokračuje dennou alebo externou formou v magisterskom. alebo inžinierskom štúdiu,” ozrejmuje Dana Buchová, vedúca oddelenia štipendií na UKF.

Jednou z výhod pôžičky je doba splatnosti, ktorú možno predĺžiť až na 10 rokov od uzavretia zmluvy, čo v praxi znamená, že počas štúdia si študenti nemusia lámať hlavu tým, ako pôžičku splatia. Pani Buchovej sme sa spýtali, čo robiť v prípade, že sa ocitneme v neočakávanej ťažkej situácii: „Ak sa študent počas štúdia dostane do hmotnej núdze, môže o pôžičku požiadať až do 31.marca príslušného akademického roka. V mimoriadnych prípadoch, ak sa dlžník nedostal do hmotnej núdze z vlastnej viny a je odkázaný na sociálnu pomoc, môže rada fondu rozhodnúť o odpustení časti pôžičky.”

Ak sa rozhodnete požičať si peniaze od štátu, máte možnosť výberu z viacerých súm. „Úver je vo výške od 331,94 € do 1327,76 €, na školné maximálne do 2655,52 €,” informuje oddelenie štipendií UKF. Sumu do 1327,68 eur nemusíte nijako dokladovať a s peniazmi môžete nakladať podľa vlastného uváženia. Podľa vedúcej oddelenia štipendií je táto pôžička vhodná najmä pre študentov, ktorým nepostačuje sociálne štipendium alebo im nebolo uznané na základe posúdenia určitých kritérií. „Je to pôžička pre študentov, ktorí nemajú stabilný príjem. Pôžička má až o 5 % výhodnejšie úroky oproti spotrebným úverom v bankách, je tam možnosť odkladu splátok až po skončení štúdia, taktiež mimoriadna splátka bez sankcií a kedykoľvek,” vysvetľuje.

ŠTUDENTI A FINANCIE 5

Kritériá a postup pri podávaní žiadosti nie sú ničím zložitým, samozrejme, ak odhliadneme od netrpezlivého čakania v rade na študijnom oddelení a následne na oddelení sociálnych štipendií. Prvým krokom je kliknutie na www.spf.sk, čo je oficiálna stránka pre Študentský pôžičkový fond, kde si vyhľadáte žiadosti, ktoré vám prisluhujú. Žiadosť vyplníte, samozrejme, pravdivo a zanesiete ju potvrdiť na vaše študijné oddelenie, ktoré overí správnosť údajov a doplní informácie o škole. Podľa slov Dany Buchovej sa študijný priemer pri schvaľovaní do úvahy neberie. V minulom akademickom roku si žiadosť o pôžičku podalo 194 študentov UKF, pričom všetkým bola uznaná. „Stotožňujeme sa s „uvádzaním štatistík”, fond za posledné 3 roky poskytol pôžičku každému žiadateľovi, nemáme informácie o tom, že by za nejakých bližšie špecifikovaných okolností pôžička nebola žiadateľovi priznaná,” reagovala na otázku, či existuje prípad, že pôžička nebola schválená.

V prípade, že vám pôžičku uznajú, musíte mať jedného ručiteľa s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má do 55 rokov a v čase ručenia disponuje s pravidelným príjmom minimálne v hodnote životného minima, t.j. 189,83€. Pôžička je aj poistená proti neschopnosti splácať. Študenti, ktorí sa rozhodnú podať žiadosť o pôžičku, by to mali stihnúť do 10. októbra tohto roku. Ak to nestihnú, je možné si podať žiadosť aj v priebehu akademického roka, no výška vyplatených peňazí sa o nejaké to percento znižuje. V prípade, že nestihnete, nezúfajte, žiadosť si podáte o rok do 15. júna.

Čo sa týka formy vyplatenia pôžičky, realizuje sa v dvoch splátkach. Prvú splátku vám fond pripíše na účet v priebehu 14 dní od podpísania zmluvy a druhú vo februári nasledujúceho roka. „V prípade, že študent potrebuje vyplatiť školné jednorazovo pred termínom zápisu, možno sumu na jeho žiadosť vyplatiť v predstihu,” dodáva Buchová. Spôsobov, ako si prilepšiť, je veľa. Kto si neláme príliš hlavu nad tým, čím bude a je si takmer istý, že určitú sumu peňazí bude schopný v budúcnosti splácať, pre toho je študentská pôžička ideálnym lievikom eur do peňaženky.

autorka článku: Dana Bednárová
autorka fotografií: Petra Čergeťová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.