Proti jesennej depresii

iba-gastan-bez-popisku-1Rána hmlisté a upršané, dni zamračené a krátke, noci studené… Taká je jeseň, plná teplých tónov, ktoré lahodia našim očiam, no v duši nám robia len šarapatu a neporiadok. Jesenná depresia však nie je čistá diagnóza a dá sa proti nej účinne bojovať. Treba si len pustiť nejakú dynamickú hudbu, usmiať sa a dať jeseni najavo, že vás nedobehne, ani keby sa roztrhla.

Slnko sa na nás díva len tak zubato, spoza mrakov, a nám sa ráno nechce ani vstať z postele. Zatvoríme oči a stále vidíme zážitky z leta… Letné lásky, pláž, more, slnko… A keď otvoríme oči, spadne nám na nos kvapka z veľkého čierneho mraku na oblohe. Človeka pochytí nostalgia a veľmi rýchlo upadne do depresie a smútku.

Ako na to? Tu sú tie najzákladnejšie pravidlá:

Relax je základ

Škola je v plnom prúde, izby plné kníh z knižnice, zošity zapísané kvantom poznámok, ktoré sa treba naučiť, a ešte oveľa viac! No i tak si treba uvedomiť, že škola nie je všetko. Občas vypnite, vyložte si nohy na stôl, pokecajte len tak s priateľmi, prečítajte nejakú ľahkú knižku alebo jednoducho robte to, čo vás baví. Tancujte, spievajte, varte, majstrujte… Čokoľvek, čo vašu myseľ odvráti od myšlienok na školu.

Negatívne myšlienky vyhoďte von oknom!

Najhoršie, čo môžete urobiť pre vaše duševné zdravie, je negatívne myslenie. Nikto nikdy nič nedokázal, ak si vravel, že na to nemá, že sa mu nechce, že všetko na neho padá. Život je ako hojdačka. Raz sme hore, inokedy dole… No i keď ste dole, musíte myslieť pozitívne a tešiť sa z každého prežitého dňa. Tešte sa i z každej kvapky dažďa, lebo vďaka nej máme stromy, kvety a všetko to pekné, čo na jar kvitne a čo nás teší. Nevravte si, že niečo nezvládnete, povedzte si: „Nie je nič, čo by som nedokázal!” A verte, že sa vám hneď bude lepšie vstávať.

Pohybom k zdraviu i lepšej nálade

Nie je novinkou, že pri vydávaní telesnej aktivity sa nám v tele uvoľňujú endorfíny, teda hormóny šťastia. Preto, ak na sebe cítite, že nie je všetko v poriadku a vaším telom sa premáva negatívna energia, zoberte kamarátov a choďte si zabehať okolo rieky, stráviť nejakú hodinku v posilňovni alebo si zahrať volejbal či futbal. Športov je veľa, stačí si len vybrať a smelo ísť na to! A ak práve nemáte chuť na šport, prejdite sa v peknom počasí po parku, nadýchajte sa čerstvého vzduchu a uvidíte, ako vám jesenný vánok prevetrá mozgové bunky a vy sa budete cítiť omnoho lepšie.

Je toho príliš veľa?

Hlavne ženy toho majú niekedy na sebe strašne veľa. Možno je to spôsobené tým, že kladú na seba väčšiu zodpovednosť, možno tým, že majú oveľa viac „slabých chvíľ”. Ak na vás slabá chvíľka príde, neduste ju v sebe… Vykričte sa, poplačte si, vyrozprávajte. Vždy sa nájde niekto, kto si na vás spraví čas a vypočuje vás. Vytiahnite z mrazničky čokoládovú zmrzlinu, sadnite si k „strašne smutným” filmom, pokochajte sa mužmi ako z obrázku a ráno sa zobuďte svieža, veselá a plná elánu do ďalšieho dňa.

Telo kričí: „Chcem vitamíny!”

Tak mu ich doprajte. Zájdite do najbližšieho obchodu a namiesto chipsov a iných marketingových ťahov siahnite na ovocie a zeleninu, ktorých v dnešnej dobe máme vďaka importu i po sezóne stále dosť. Čo tak dať si ráno šťavu z čerstvo vytlačeného pomaranča? Alebo svieži zeleninový šalát na obed? Uvidíte, že telo sa vám za takúto vitamínovú bombu určite odvďačí.

autorka článku: Dana Bednárová
zdroj fotografie: archív

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.