Čo a ako, kedy a kde? (2. časť)

Vždy, keď končí leto, uvažujem, čo budem robiť na jeseň a v zime. Skočíme na chatu, zlyžujeme Martinské hole. Škola končí 16. decembra, to už nikam nepôjdem, lebo bude treba pomáhať doma. Poznáte to. Človek si povie, že vyraziť na víkend je strata času, za tie dva dni sa toho veľa nedá stihnúť. Ak si zrátam cestu tam a späť, prejde ma aj chuť a jeseň len tak pretrpím. A potom, že kde sa berie splín a jesenná depresia. Nie je to zase také náročné, ako by sa zdalo. Dokonca ani nie tak nákladné.

ČÍTAJTE AJ: Čo a ako, kedy a kde? (1. časť)

Paláce a zámky

Kam ďalej? Jednoznačne Lednice. Dedinka len kúsok za českými hranicami, respektíve moravskými, ukrýva nekonečné francúzske záhrady s množstvom farieb. A v celom lednicko-valtickom areáli nájdete nielen záhrady, ale takisto romantický Lednický zámok, skleník, akvárium, minaret, Apolónov chrám, Kaplnku svätého Huberta a prinesiete si množstvo nádherných spomienok.

V októbri sa to len tak hemží výstavami. Ja vyberám David LaChapell – Lost and Found v Bratislave. Áno, to je ten, čo odfotil Courtney Love ako Pannu Máriu, ktorá v rukách drží mŕtveho Courta Cobaina v podobe Ježiša. V Pálffyho paláci sa určite stretneme a spojme to rovno aj s kubistickým Pablom Piccasom v Mirbachovom paláci. Okrem grafík bude zobrazená aj štúdia k jeho najslávnejšiemu obrazu Guernica.

Halloween na slovenský spôsob

Ak máte pocit, že toho chodenia po svete máte nachvíľu dosť a prospela by parná aj suchá sauna, prípadne infrakomora, masáž, potom jacuzzi a nakoniec by ste si aj zaplávali, tak určite v Rekreačnom centre v Horných Salibách. Je to len na skok zo Šale a nočný program od 19.00 do 22.00 vás bude stáť rovných 7€.

Martinské hole pod snehom

Inak, ak neviete, na prelome októbra a novembra nám vychádza takmer 5 dní voľna, tak šup-šup niekam vypadnúť. Akože kam? Minimálne do záhrady povyberať tekvicové jadierka a nechať sušiť na plechu riadne nasolené. Uvidíte, ako dobre padnú večer k televízoru, sú zdravšie ako pukance, tým som si istá. A tekvice nevyhadzovať, pohrať sa s malými súrodencami a vyrezať z nich strašidlá. Zabavíte seba aj ich a večer, keď zapálite sviečky vo vydlabanom vnútri, budú mať radosť nielen deti, ale aj náhodní okoloidúci. Ak už výlet, tak určite s rodinou, pospomínať na cintoríny, ale až neskôr na večer, zamilujete si tú atmosféru, keď všade svietia sviečky, vzduch je chladný a tešíte sa na teplý čaj alebo horúcu čokoládu.

V novembri by som volila prechádzky so psom, posilníte si imunitu a tomu malému štekajúcemu šťastiu urobíte radosť. Ak máte pocit, že doma je najlepšie, tak sa skúste zabaviť aspoň niečím užitočným, napríklad cibriť si zrak s puzzle.

Vianoce – ako vlani, tak aj dnes, aj nabudúce

Začiatkom decembra venujte čas darčekom, obídete preplnené centrá a radšej drahým kúpte niečo z vianočných trhov, ktoré budú takmer v každom meste. Tie najkrajšie sú, samozrejme, v Bratislave. Ak vám spievajú deti z umeleckej školy klasiku od Chrisa Rea alebo Binga Crosbyho, aj medovina chutí lepšie. V Žiline si zas vždy dajú záležať na stromčeku. Do Banskej Bystrice sa určite oplatí ísť po vôňu medovníkov.

Vianočné trhy vo Viedni

To už je tak neskoro? Jaj, áno, Vianoce, to už viete, netreba vám radiť, iba ak – na silvestrovskú veselicu si rezervujte chatu už teraz, lebo aj tak je už väčšina plná. Ak sa nepodarí, zavolajte babku, dedka, krstných rodičov, strýka, tetu, bratancov, sesternice a urobte si silvestrovský kotlíkový guláš – vonku. Chlapov to zaiste poteší, lebo sa môžu aj so susedmi zohrievať vareným vínkom, a tak v dobrej nálade vstúpite všetci pekne spolu do nového roka.

A teraz už utekajte niečo z toho skúsiť, snáď som vybrala dobre.

ČÍTAJTE AJ: Čo a ako, kedy a kde? (1. časť)

autorka článku: Alžbeta Pavlovičová
autorky fotografií: Alžbeta Pavlovičová,
Kristína Lišková,
Veronika Mráziková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.