Herectvo je poslanie

Martin ŠalachaPočas štúdia na gymnáziu prišiel do cudzej triedy a začal vyučovať ruský jazyk. Všetci si mysleli, že je vyučujúci. Z omylu študentov vyviedol až príchod pravého učiteľa. Jeden z najnovších hercov Divadla Andreja Bagara v Nitre – Martin Šalacha alias Melón zo seriálu Kutyil s.r.o., má herectvo jednoducho v krvi.

Martin Šalacha pred DAB„Ako malý som návštevu divadla veľmi neobľuboval, lebo bola povinná,” hodnotí svoj vzťah k divadlu rodák zo Zalužíc a dodáva, že keby mal možnosť vrátiť sa späť, do divadla by chodil oveľa častejšie a čítal by viac kníh. Hercom chcel byť v podstate odmalička, preto začal navštevovať konzervatórium, z ktorého ale po roku odišiel a doštudoval na gymnáziu. Odtiaľ jeho kroky smerovali na VŠMU a dnes je z neho čerstvý absolvent, ktorý by herectvo nevymenil za nič na svete. Svedčí o tom aj fakt, že nemá tzv. zadné vrátka a nevie si predstaviť, že by v budúcnosti robil niečo iné. „Niektorí herci na javisku umierajú. Je to preto, že nedokážu opustiť povolanie, ktoré je pre nich poslaním,” dodáva Maťo. A aká bola jeho cesta do nitrianskeho divadla? „Divadlo Andreja Bagara vypísalo konkurz na herca. So spolužiakmi sme to považovali za výbornú príležitosť. Netušil som, že vezmú až troch, no potešilo ma to.” So súčasnými hercami Maťo vychádza naozaj dobre, nepovažuje ich za kolegov, ale za kamarátov, ktorí si navzájom pomáhajú a spoločné stretnutia s nimi patria medzi jeho obľúbené činnosti, keď má voľno. Dokonca aj tí starší ich prijali medzi seba ako seberovných.

Jeho tvár sa neobjavuje len v divadle, mohli ste ho vidieť v seriáloch Panelák či Kutyil s.r.o., kde hrá síce diametrálne odlišné postavy, no na oboch oceňuje, že sa na nich dá pracovať a formovať ich. „Na nakrúcanie Kutyila som sa zakaždým naozaj tešil, lebo tam vždy bola zábava a dobrý kolektív,” priznáva seriálový Melón. Vidieť ho môžete aj vo filme Tango s komármi, kde hrá zlodeja áut. V jednej scéne má prejsť autom po moste a zastaviť tesne pred kamerou, čo bolo preňho pomerne náročné, keďže sa nepovažuje za príliš skúseného šoféra. „Tú scénu sme opakovali veľakrát,” smeje sa Martin, ale zároveň dodáva, že si už kúpil auto a snaží sa zlepšovať aj kvôli budúcim úlohám, v ktorých by sa mohol ocitnúť za volantom.

Na klasickú otázku pre každého herca, či má radšej hranie v divadle alebo v televízii, odpovedal jednoznačne: „Divadlo je môj život. Keď nakrúcate seriál alebo film, scéna sa natočí a je po všetkom. Nič na tom nemôžete zmeniť. Ale keď hrám v divadle, niekedy aj v noci sa zobudím s nejakým novým nápadom, takže každé predstavenie je vždy trochu iné.”

Martin Šalacha

Hranie v divadle je náročné, ale niekedy aj nechcene vtipné alebo stresujúce. „Počas predstavenia hry Maratón som zažíval naozaj ťažké chvíle, keď som si myslel, že som naozaj zabil svojho hereckého kolegu,” spomína teraz už s úsmevom Maťo. Hoci už vystriedal rôzne odvetvia a žánre hereckého umenia, o svojej vysnívanej postave má Martin jasno: „Najviac by som si chcel zahrať Shakespearovho Richarda III. Je to charakter, ktorý ostatné postavy v hre považujú za záporný, ale divákov presviedča o opaku. Celkovo je Shakespeare  pre mňa najlepší dramatický autor.”

Ak by ste tohto sympatického a zábavného nitrianskeho herca chceli vidieť v jeho živle, nevynechajte predstavenia z tohtoročného repertoáru DAB Bola raz jedna trieda a Sladká Charity, kde si Martin zahrá hneď dve postavy.

autorka článku: Andrea Janovská
autorka fotografií: Martina Hatňanková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.