Where the hell is Matt?

Matt Harding roztancoval i BratislavuVideá s týmto názvom si na známom internetovom portáli pozrelo už niečo vyše štyridsať miliónov ľudí. A čo na nich vlastne je? Tanec, ktorý spojil ľudí vo viac ako stovke krajín sveta.

Za týmto nápadom je obyčajný príbeh obyčajného muža. Matt Harding, 35-ročný bývalý vývojár počítačových hier, nechcel v živote robiť nič iné, ako vymýšľať a hrať videohry. Svoj sen dosiahol veľmi skoro, no po chvíli si uvedomil, že na svete sú aj iné veci, o ktoré prichádza.

A tak si obul túlavé topánky, na krk zavesil fotoaparát a šiel spoznávať svet. Počas cesty naprieč Áziou mu kamarát vnukol nápad. Pri fotení v Hanoji mu povedal: „Hej, prečo nezačneš tancovať? Budem to nahrávať.” Mal na mysli skutočne zvláštne tanečné kreácie, ktoré Matt robí. Je to jediný tanec, ktorý vie. Mimochodom, vôbec nevie tancovať. Ale ako sa ukázalo, bol to veľmi dobrý nápad.

Matt Harding ukazuje Slovákom svoje kreácieJeho úspech na internete bol takmer okamžitý. Originálny tanec, ktorý je v podstate beh na mieste s ráznym pohybom rúk, sa šíril medzi užívateľmi ako vírus. Odrazu mal Matt kopu obdivovateľov dychtivých po ďalšom videu a ozvali sa i prvé spoločnosti, ktoré mu neváhali zaplatiť za ďalší podobný kúsok.

V roku 2006 podnikol polročnú cestu cez všetky kontinenty a navštívil 39 krajín. Vzápätí dostal nový nápad a zapojil do tanca nielen seba, ale všetkých ľudí v dosahu. Tento rok dokonca navštívil aj Slovensko a roztancoval ľudí v centre Bratislavy pred Rolandovou fontánou. „Viete, spája to ľudí. Uvedomujú si, že všetci sme si rovní všade vo svete. Všetci tancujeme skoro to isté a tanec je najlepší spôsob, ako to všetko vyjadriť,” myslí si Matt.

Pri jeho štvorminútových videách zívať nudou určite nebudete. Mihnú sa tam známe mestá ako Londýn, Paríž, Mexiko, ale zatancoval si aj v austrálskej púšti, na Vianočnom ostrove medzi krabmi i v demilitarizovanej zóne v Kórei. Svoje umenie predvádza aj s domorodým obyvateľstvom z Papuy, Novej Guiney či s indickými kráskami v tradičnom odeve. „Rozvíril prach” aj v beztiažovom priestore na palube vesmírneho strediska v Nevade a s pomocou plutiev vzal do tanca aj veľrybu v mori blízko Tongy.

Matt Harding

Cestuje už osem rokov a jeho najnovšie video si budete môcť pozrieť vo februári alebo v marci budúceho roka. A určite bude stáť zato.

autorka článku: Andrea Janovská
zdroj fotografií: TASR,
wherethehellismatt.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.