Racek potešil aj prekvapil

Tomáš Klus - RacekPresadiť sa s menšinovým žánrom na popovej scéne a uspokojiť tak nenáročné masy, ale aj sofistikovanejšieho poslucháča nedokáže každý. Tomáš Klus patrí medzi tých, ktorým sa to podarilo. Folkový spevák, ktorý vychádza z českej pesničkárskej tradície komerčne známeho Nohavicu či Kryla, prednedávnom vydal svoj v poradí už tretí album.

CD, pomenované podľa divadelnej hry A. P. Čechova Racek, prináša 14 nových autorských piesní. Tomáš, ovplyvnený a inšpirovaný účinkovaním v pražskom divadle Disk, kde stvárnil úlohu Trigorina, v niekoľkých skladbách majstrovsky vykresľuje vzťah hlavných postáv. Jednoduchosť a melodickosť spojená s priam akrobatickými textárskymi počinmi sú charakteristickým Tomášovým podpisom, ktorým možno signovať aj tento album. Avšak, napriek všetkým kvalitám, ktoré sa albumu Racek rozhodne uprieť nedajú, treba povedať, že má aj isté nedostatky. Najsilnejšia štvorica piesní (Trigorin, Treplev, ArkadinaNina, ktorých námetom je práve spomínaná  hra A. P. Čechova) je akoby doplnená o ďalšie piesne, ktoré sú myšlienkovo neucelené a sú síce nadpriemernými, no stále len rekvizitami tematicky a kvalitatívne zohratého kvarteta. Kontraproduktívne vyznievajú najmä skladby ako Teplota vody (ktorá je krátkym vtipným návodom, ako sa osprchovať) a záverečná koleda LedaCo, ktoré atmosféru dramatických skladieb doslova zrážajú k zemi. Napriek týmto (ne)zdarom album obsahuje ďalšie svetlé momenty, akými sú napríklad skladby Sibyla, kde autor zase raz dokázal povedať vážne veci hravo, alebo Dobrý mrav(enci), ktorá je alegorickou kritikou na ľudskú prostoduchosť.

Tomáš Klus - Racek

Napriek tomu, že niektoré piesne narúšajú celkový dojem, album Racek hodnotím veľmi pozitívne a myslím si, že nie je len prvým (v prípade Tomáša už tretím) hudobným krokom, ale že je výrazným krokom dopredu. Za veľké plus považujem aj to, že sa CD nahrávalo doma, bez zásahu producenta, čo len podporuje umelcovu slobodu. Je to vynikajúci album. Len nároky Tomášovho publika – zvyknutého na kvalitu – sú tiež veľké!

autorka článku: Miroslava Miškechová
zdroj fotografie: supermusic.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.