Zažite folklór maďarskej menšiny žijúcej na Gemeri

Katedra etnológie a etnomuzikológie vás srdečne pozýva na podujatie venované hudobnému (a tanečnému) folklóru maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku, ktoré sa bude konať 11. októbra. Primárnym cieľom projektu je prostredníctvom ľudovej hudby a tanca, kvalitných interpretov a odborníkov prezentovať kultúru maďarskej národnostnej menšiny slovenskej verejnosti, poukázať na paralely i špecifiká vo vývoji folklórnych prejavov oboch národov a uľahčiť tak pochopenie štýlových podobností a odlišností slovenskej a maďarskej ľudovej hudby a tanca z pohraničných regiónov Slovenska.

I. GEMER
Celodenná akcia zahŕňa tri podujatia. Vstup voľný.

13:00 VÝCHOVNÝ KONCERT zameraný na hudobno-folklórne tradície maďarskej menšiny žijúcej v oblasti južného Gemera
Účinkujú:
– Rómska ľudová hudba Pála Berkyho z Jesenského (Feled; okr. Rimavská Sobota)
– Pál István “Szalonna” – popredný primáš, znalec mnohých tradičných herných štýlov, držiteľ viacerých ocenení za aktivity a umeleckú činnosť
– Mihály Richtarcsík s tanečnou partnerkou – odborník na tanečný folklór maďarskej menšiny na Slovensku, člen Tanečného fóra (Odborného tanečného združenia Maďarov na Slovensku)
Prednášajú:
– Gergely Agócs – terénny zberateľ hudobného folklóru, výborný interpret a znalec ľudovej hudby, zamestnanec maďarského Domu tradícií (Hagyományok Háza v Budapešti)
– Prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc. – etnomuzikológ, odborník na tradičnú inštrumentálnu hudbu na Slovensku, skúsený interpret ľudovej hudby a pedagóg Katedry etnológie a etnomuzikológie UKF v Nitre
Miesto konania: Univerzitný tvorivý ateliér, ŠD Nitra, Ul. B. Slančíkovej 1

16:00 MUZIKANTSKÁ DIELŇA pod vedením PálaIstvána “Szalonnu”
Účinkuje ľudová hudba Pála Berkyho z Jesenského. Cieľom je interaktívna výučba herného štýlu jednotlivých muzikantov tejto rómskej hudby s presahmi do iných lokalít vymedzenej regionálnej oblasti.
Miesto konania: Univerzitný tvorivý ateliér, ŠD Nitra, Ul. B. Slančíkovej 1

19:00 TANEČNÝ WORKSHOP pod vedením Mihálya Richtarcsíka
Hrá ĽH Pála Berkyho z Jesenského a Pál István “Szalonna”. Vyučovať sa budú rôzne mužské a párový krútivý tanec z danej etnografickej oblasti (Silica, Silická Brezová). Po tanečnom workshope bude nasledovať tanečná zábava, neskôr hudobne zastrešená ĽH Michala Pagáča z Dubnice n. Váhom.
Miesto konania: Spoločenská sála, Internát Zobor, Dražovská ul. 2, Nitra

Katedra etnológie a etnomuzikológie, FF UKF v Nitre

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.