Jesenná Študentská kvapka krvi

Študentská kvapka krvi 2011Vo štvrtok 10. novembra na Fakulte ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity tiekli litre študentskej krvi. Napriek tomu, ako hrozivo to znie, išlo o mierumilovnú akciu s názvom Študentská kvapka krvi, ktorú každoročne organizuje Mládež Slovenského Červeného kríža pri SPU v spolupráci s miestnym spolkom Červeného kríža a transfúznou stanicou.

V čase od ôsmej do dvanástej hodiny mohli prísť študenti oboch univerzít darovať krv v prípade, že spĺňali všetky podmienky. Tie sa kontrolovali dotazníkom a sériou vyšetrení, medzi ktoré patril rozbor krvi a meranie tlaku. Medzi študentmi sa okrem pravidelných nachádzalo aj množstvo prvodarcov. A prečo sa mladí ľudia rozhodli darovať krv? „Už som bol raz operovaný, tak som chcel vrátiť tú požičanú krv niekomu inému,“ odpovedal nám jeden zo zúčastnených.

Okrem darcov sa v miestnosti pohybovali aj študenti oblečení v bielych tričkách so znakom Červeného kríža. Išlo o členov Mládeže Slovenského Červeného kríža pri SPU, ktorá zabezpečovala dostatočný prísun tekutín pre darcov a vypĺňala registračné formuláre. Taktiež odhodlane stáli pri lôžkach, kde sa snažili držať pri vedomí tých ľudí, ktorým menšia strata krvi spôsobila mdloby. „Myslím si, že je dobré, keď mladí ľudia chcú darovať krv. A tým, že je to v škole alebo blízko školy a nemusia ísť na transfúznu stanicu, tak skôr prídu,“ vyjadrila sa predsedkyňa spolku Dominika Gubáňová.

Darovanie krvi

Ak ste túto akciu zmeškali a radi by ste darovali krv, môžete tak urobiť v ktorýkoľvek deň v budove Národnej transfúznej služby na Špitálskej ulici. Musíte však spĺňať základné podmienky darcovstva: vek od 18 do 60 rokov, žiadne chronické infekčné ochorenie, dobrý krvný obraz. Pred každým darovaním vám urobia zadarmo rozbor krvi, navyše darcovstvo krvi môže znížiť riziko ochorení srdca. V prvom rade však ide o pomoc druhým, pretože nikdy nevieme, kedy takúto pomoc budeme potrebovať sami.

autor článku a fotografií: Marek Čabák

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.