„Lietajúci festival“ s pridanou hodnotou

cintet_2Pred rokom sa Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS) zúčastnilo na medzinárodnom projekte „Lietajúci festival”, ktorý inicioval Teatro Baj Pomorski z Torune (Poľsko) a financovala Európska únia. Podtitulom ďalšieho pokračovania medzinárodného festivalu je “Európa – náš spoločný dóm”.

V minulom ročníku sa „Lietajúci festival” zaoberal situáciou rodiny a dieťaťa v spoločnej Európe, čo prinieslo na dosky SDKS predstavenie na motívy knihy Daniela Pastirčáka „Čintet alebo more na konci sveta” v réžii Kamila Žišku. Hra otvárala tému postavenia dnešných detí v reálnom svete a „spoločnej krajiny”, Európy, ktorá otvára hranice a stiera akékoľvek národné rozdiely. S touto hrou sa predstavili aj v Poľsku, Čechách, Ukrajine a Litve. Naproti tomu inscenácie z týchto krajín bolo možné vidieť na tohtoročnej prehliadke divadiel a divadelných škôl krajín „V4 -Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás”.

cintet_1

Do nasledujúceho ročníka Lietajúceho festivalu sa zapojí osem divadiel z ôsmich krajín Európy – Česká republika, Slovensko, Poľsko, Španielsko, Maďarsko, Litva… Témou, na základe ktorej vzniknú v každom divadle tri samostatné predstavenia a jedno medzinárodné, je “Európa – náš spoločný dóm”. Projekt bude trvať päť rokov, počas ktorých sa každé z divadiel každoročne zúčastní na ôsmich festivaloch v ôsmich krajinách Európy. Súčasťou tohto projektu bude aj dôraz na rôzne umelecké projekty, inštalácie, vzdelávacie a teoretické podujatia. Aj tento festival ukazuje, aká je profesionálna a umelecká úroveň Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

autorka článku: Lucia Holienčinová
autor fotografií: Juraj Schramek

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.