Antikvariát a jeho nejasná budúcnosť

knihkupectva-vs-antikvariaty-1Mnohí študenti UKF cestujú do školy vlakom a prestupujú v dôležitom železničnom uzle – Leopoldove. V blízkosti železničnej stanice sídli najväčší antikvariát v strednej Európe s rozlohou 350 m2. Nájdete tu státisíce zaujímavých kníh a mnoho starožitností: harmoniky, obrazy, písacie stroje, pohľadnice, porcelán, keramiku, videokazety, atď. Avšak väčšina z nás o tomto fantastickom mieste ani len netuší.

Pre niekoho je slovo antikvariát len miesto plné harabúrd. Pre iných je to malý raj na Zemi, ktorý podnecuje svojich nadšencov k hlbokému kultúrnemu vyžitiu. Europik má vo svojej ponuke viac ako 300 tisíc titulov so širokým spektrom zamerania od beletrie až po odbornú či cudzojazyčnú literatúru. Vzhľadom na ich veľkú početnosť nie je možné uviesť kompletný katalóg. Ak sa aj vám stalo, že ste v univerzitnej knižnici nezohnali požadované knihy, tu ich môžete objaviť za veľmi atraktívne ceny v priemernej hodnote 1-2 €.

Antikvariát Europik založil Tibor Ďurák a je v prevádzke už dlhých 19 rokov. Počas tejto doby ho objavili ľudia z 28 krajín sveta. Návštevou ho poctili aj všetci prezidenti SR a mnohé ďalšie osobnosti z kultúrnej, vedeckej či politickej oblasti. Interiér poskytuje príjemné prostredie pre putovanie históriou.

Pán Ďurák vyštudoval biochémiu, bol to výnimočný, priateľský človek. Postupne si zapamätal názvy všetkých kníh. Vždy ochotne sprevádzal svojich záujemcov, pomáhal im a radil. Pri čaji vás vedel potešiť hrou na harmonike. Jeho práca nebola sezónna, ale celoživotná, naplnená veľkou láskou k literatúre.

POZRITE SI VIDEO: Martin Jurza: Všetky stránky života Tibora Ďuráka (bakalársky film)

Antikvariát v Leopoldove má už svoje najväčšie časy slávy zrejme za sebou a čaká ho nejasná budúcnosť. Nepotvrdené správy totiž tvrdia, že železnice plánujú túto budovu predať. Pri mojej poslednej návšteve ma zastihla smutná správa o smrti pána Ďuráka. Náklady na prevádzku budovy sú privysoké, a tak už železniciam nebráni nič, aby svoje sľuby naplnili. Tu sa však vynára otázka, kde sa podeje približne šesť vagónov materiálu? Rozpredá sa, spáli či skončí v zbere? Dovolíme zničiť toto bohatstvo?

Jeden zo záujemcov sa v knihe návštev vyjadril nasledovne: „Dnešný deň je pre nás veľkým zážitkom, pretože pri návšteve antikvariátu v Leopoldove sme si uvedomili veľké bohatstvo, ktoré na Slovensku je – ako aj zanietenosť, s akou pán majiteľ koncentruje literárne a kultúrne dedičstvo Slovenska. Úprimne si želám, aby na tejto významnej aktivite dosiahol veľa úspechov a spokojnosť pre nás všetkých.” Dúfam, že aj vy objavíte tento výnimočný skvost, aby sa zvýšila jeho návštevnosť a Europik mohol budúci rok osláviť 20. výročie od svojho založenia.

autorka článku: Kristína Jurzová
autor videa: Martin Jurza

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.