Premrhané talenty alebo Ako si nájsť správny “krúžok”

Dostali ste sa na univerzitu. Rozhodovali ste sa medzi viacerými školami, ale nakoniec vás presvedčil ten krásny letáčik, ktorý farbisto vykresľoval, aké sú tu úžasné možnosti mimoškolských aktivít. Rozvíjať svoj talent aj na výške, paráda! Aká je však realita?

Precitnutie. Ak vám po tisíci raz profesori rozprávajú, že už nie ste na strednej škole, význam tohto slovného spojenia si začnete naplno uvedomovať, až keď budete pátrať po svojej obľúbenej aktivite. Hráte na hudobný nástroj? Venujete sa odmalička športu či tancu? Alebo ste len pravidelne svojimi hereckými výkonmi donútili rodičov, aby tancovali ako vy pískate?

Úvodný chaos v prednáškach a rozvrhoch máte za sebou, zisťujete, že ak máte hocijakú otázku, každý vás odvolá na študijné oddelenie, kde sa, paradoxne, po vystátí tej nekonečnej rady len dozviete, aby ste kontaktovali svoju katedru alebo príslušnú fakultu. Starší študenti sa len nostalgicky usmejú, keď sa im prváci s nervami v koncoch sťažujú a povedia čarovnú vetičku: “Vitajte na UKF.” Nanešťastie, väčšinu ľudí to odradí a svojim talentom sa venujú v súkromí, samozrejme, kým ich nezavalí štúdium a ich tréningu je koniec.

Máme tu toľko talentovaných ľudí, o ktorých nikto ani netuší, pretože nevedia, kde a ako sa prejaviť. Pustila som sa teda do pátrania. Záchytným bodom bola hlavná stránka UKF. Svetielko nádeje zablikalo, keď som naozaj našla zopár možností, pretože tie skutočne exitujú. Definitívne však zhaslo, keď som klikla na odkazy. Väčšina webov je len informačná, dozviete sa na nich čo-to z fungovania napr. športového klubu a keď napíšete na zverejnené kontakty, ak budete mať dobrý deň, možno vám aj odpíšu. To je ten lepší prípad, lebo ak kliknete na odkaz volejbalového klubu UKF, nezobrazí sa vám pre istotu vôbec nič, ba predsa – stránka bola odstránená.

Čo sa týka športu, buď si ho treba dať ako nepovinný predmet a budete mať k dobru aj zopár kreditov, alebo si pekne obehať katedru telesnej výchovy a popýtať sa na rôzne kluby. Pre hudobne nadaných mám lepšiu správu. Okrem tanečných zoskupení ako folklórny súbor Ponitran či akademický súbor Atikus, ktorých web stránky sú svetlými výnimkami, pôsobí aj Akademický spevácky zbor, no zároveň aj komorný súbor. Nástup je však možný len pred začiatkom semestra, keďže je to predmet. Ak to však už bez hudby nevydržíte a nestihli ste sa zapísať, chodiť môžte aj dobrovoľne, už však bez kreditov. Kontaktnou osobou je v tomto prípade dirigent Marek Štrbák. Do univerzitného divadla VYDI sa už dostanete ťažšie, keďže príjem nových členov je limitovaný novými inscenáciami, ktorých je, bohužiaľ, pomenej. Skvelú príležitosť však ponúka aj študentský časopis Občas Nečas alebo Mediálne centrum. Ako čítate, možností je mnoho, už viete aj ako, zostáva len výzva: Nepremrhajte svoj talent, rozvíjajte ho a ukážte ostatným, čo je vo vás!

autorka článku: Denisa Kapustová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.