Rozprávky nielen pre deti

Disney VianoceDieťaťom už oficiálne podľa „európskych noriem” dávno nie ste, no občas si nejakú tú rozprávku radi pozriete? Raz darmo, farebný svet plný dokonalých príbehov s happy-endom láka aj dospelých.

Keď Walt Disney v roku 1923 vytvoril svoj prvý animovaný film, určite ani netušil, že raz bude jedným z najznámejších priekopníkov animovaného sveta rozprávok. Málokto tuší, že inšipáciou mu, paradoxne, boli grotesky s Charlie Chaplinom, vďaka ktorým vznikla jedna z najznámejších Disneyho postavičiek Mickey Mouse. K myšiakovi sa neskôr vďaka šikovným rukám pridali aj Káčer Donald, Goofy a Pluto. Po ťažkom a dlhom štarte sa ale Disney obklopil skupinou profesionálov a odvtedy vznikajú neodolateľné rozprávky ako na bežiacom páse.

Nasledovali rozprávky ako Snehulienka a sedem trpaslíkov, Pinocchio, Kniha Džungle, Lady a Tramp, Popoluška… No a po týchto už nikto nepochyboval o talente mladého Disneyho. K tomu vynikajúce obchodné schopnosti a skvelý čuch na neodolateľné príbehy, taký bol „rozprávkový génius” z Chicaga. Prečo sú ale Disneyho rozprávky také lákavé aj po vyše osemdesiatich rokoch? A ako to, že si ich radi pozrú aj už dávno nie detskí diváci? Nuž, pravda je taká, že Waltovi Disneymu sa podarilo vytvoriť koktejl, ktorý mu priniesol životný úspech, a ako bonus dvadsaťdva Oscarov a mnoho ďalších ocenení.

Pútavé farby, dokonalé animácie v kombinácii so štipkou nenúteného a trefného humoru, dynamická hudba a jedinečný príbeh so šťastným koncom. To sú ingrediencie, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou rozprávok z dielne tohto velikána zábavného priemyslu a ktoré si aj po toľkých rokoch držia pevnú základňu verných fanúšikov. Ba čo viac, k zástupom skalných fanúšikov pribúdajú ďalší a ďalší. Veď kto by sa po náročnom dni plnom zhonu nechcel usadiť do kresla a vrátiť sa do sveta fantázie, kde je všetko možné?

Disney Vianoce

„Tu môžete zanechať dnešok a vstúpiť do sveta včerajška, zajtrajška a fantázie!” stojí na plakete pri vchode, ktorá stelesňuje myšlienku otca Disneylandu a ktorá len potvrdzuje Disneyho túžbu vytvoriť dokonalý svet. Čo tak sa počas nadchádzajúcich chladných večerov usadiť do teplého kresla, pripraviť si teplé granko a pripomenúť si tento čarovný svet pri Snehulienke a siedmich trpaslíkoch alebo novších rozprávkach Cililing a stratený poklad či Na vlásku?

autorka článku: Lucia Šimová
zdroj fotografie: disney.go.com