Sherlock Holmes po nitriansky

Sherlock Holmes a Iren AdlerováPríbeh Sira Arthura Conana Doyla – Sherlock Homes na režisérsku nôtu Jakuba Nvotu trošku inak. Veď uvidíte. To pekné na tom je, že tvorili všetci, čističi topánok, fajčiari ópia, dôstojník Scotland Yardu, slečna Adlerová aj samotný Holmes. Niečo, čo sme si všetci odčítali a tajili nad tým dych, a tí čo nečítali, vôbec im to neuškodí. Tak to zhodnotili aj žiaci základnej školy, ktorí sa zúčastnili študentskej premiéry.

Zložitý psychologický profil hlavného hrdinu, dôvtipná Američanka, ktorá mu pomotala hlavu, zopár minipostavičiek dotvárajúcich dej a vlastné ego ako maximálny protiklad. Aj takto sa dá pozerať na legendárnu postavu, neprekonateľného detektíva z Baker Street. Domáca pani Hudsonová či verný priateľ Doktor Watson sa snažia uviesť Sherlocka do reality svojej doby. Márne. Ópium a kokaín predsa len zariadia svoje.

Šarmantná Katarína Petrusová (alternuje Lucia Korená) zanechávajúca stopy nielen pre detektívovo bystré oko, ale nepochybne aj levie srdce.

Kulisy Sherlock Holmes v SDKS

I keď sa trochu chaoticky pôsobiace scény neustále menili, pozornému divákovi neušlo ako dokonale vyjadrujú mienku režiséra aj dramaturgičky. Pre milovníkov divadla z nižšej vekovej kategórie je to na porozumenie trochu ťažšie, čo dokazovali aj postrehy a otázky kladené tvorcom. „Ja som to celkom aj pochopila, ale…” takto pobavila tvorcov zúčastnená malá slečna.

Všadeprítomný motív novín dotváral celkovú atmosféru skvelého predstavenia. Jedinou nešťastnou chvíľkou bolo „akože hranie” slečny Adlerovej na husliach. I keď ktovie, možno sa na najbližšej návšteve Starého divadla dočkáte živého hudobného vstupu hlavnej predstaviteľky.

Informácie o predstavení Sherlock Holmes, príbeh londýnskeho sociopata, nájdete na webovej stránke Starého divadla Karola Spišáka.


autorky článku: Mária Brišová, Alžbeta Pavlovičová
autori fotografií: autorky, Collavino

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.