Bejby sníva o mori

Tina Van der Holland Bejby sníva o mori. Ikar, 2010. 175 stránPísať o období pred osemdesiatym deviatym po osemdesiatom deviatom. Už len samotná veta znie zložito. Ako potom vyzerá taká kniha? V rámci edície mamtalent.sk jeden zaujímavý titul spĺňajúci prvovetné kritériá existuje. Bejby sníva o mori.

A uteká. Podľa príkazov starej dámy, ktorá sa jej v nie práve šťastnom detstve stala mamou, otcom, babičkou aj kamarátkou v jednom, sa učí významu svojej prvej anglickej frázy. Run, baby, run.

Ninon nie je atlétka a nie je ani zvláštna postava, ktorá do knihy zablúdila zo zahraničia. Ninon je dievča, ktoré sa proste nevedelo dobre narodiť. Tesne po päťdesiatom šiestom sa jej otcom stáva maďarský šľachtic a napriek krásnym, z Ameriky tajne zaslaných svadobným šatám jej matky sa svadba nekoná. Koná sa len Budapešť, Rakúsko, Kanada. A malá Ninon má z otca iba jedno – prepychový príbor s rodinným erbom.

Lenže to vo vtedajšej dobe nestačí a tak sa nám cez knihu natíska typický príbeh – nevlastný otec, vlastná manželka, cudzia dcéra. Všetko sa zvrtne až v momente, kedy Ninon, ešte ako dievča, stretá lekára Riemanna. Ten sa snaží domáce násilie vpité do kože tejto osôbky vyliečiť spôsobom á la Západ. Prvé problémy preto môžu začať.

Možno starším bude kniha opakovať len socialistické klišé, ktoré sa raz za čas vyskytne všade. Heslá ako režim, zákaz, eštébé a komunisti však tvoria knihe veľmi pekné pozadie, hlavne čo sa príbehu týka. A pre všetkých „after 89″ je tak titul peknou ukážkou toho, ako aj rodový pôvod môže človeka tlačiť celý život.

Tina Van der Holland Bejby sníva o mori. Ikar, 2010. 175 strán

Autorka Tina Van der Holland by si podľa mňa zaslúžila pochvalu. Za krásny námet, za uveriteľný príbeh, za nenútené, neobťažujúce historické zázemie knihy a nakoniec za silu, ktorú jej vety v sebe majú. Priznám sa, že po dlhej dobe som vedela stráviť aj niečo romantické bez toho, aby mi to pokazilo žalúdok. Bez toho, aby som pokrčila nos a nedočítala to ešte v daný deň.

Bejby sníva o mori a uteká. Jej príbeh beží s ňou. Je v ňom veľa bolesti, ale i lásky. Sú v ňom ľudia, o ktorých nepremýšľame ako o budúcich manželoch, pretože ich stretáme na základnej. Sú v ňom momenty, ktoré pre dnešnú dobu (možno vďakabohu) znamenajú iba minulosť.

autorka článku a fotografie: Kristína Lišková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.