Pedagógovia bez titulu. Žeby lepšia budúcnosť?

diplomTitul nie je všetko. To si uvedomujú nielen absolventi, ale už aj vláda. Ministerstvo školstva sa konečne zahryzlo do problému poukazujúceho na skutočnosť, že na pár písmeniek pred i za menom sa v súčasnosti kladie priveľký dôraz. Otázne zostáva, kde je hranica, kedy má titul skutočne opodstatnený význam. Môžu ľudia bez adekvátneho vzdelania vyučovať na vysokých školách?

Áno, môžu, resp. budú môcť. Ministerstvo školstva totiž plánuje zakomponovať do pripravovanej novely vysokoškolského zákona aj návrh, že funkčné miesta profesorov a docentov na vysokých školách budú môcť zastávať aj ľudia, ktorým takýmto titul udelený nebol. Zákon tak umožní zamestnať i ľudí, ktorí sú vo svojej oblasti špičkovými odborníkmi, avšak doteraz nemohli odovzdávať skúsenosti mladým z dôvodu nedostatočnej kvalifikácie.

Už aj “hore” si konečne uvedomili žalostný stav praktickej prípravy študentov slovenských vysokých škôl a začali to riešiť. Dôkazom toho je aj obhajoba návrhu ministrom školstva Eugenom Jurzycom, ktorý priznáva, že existuje mnoho skúsených manažérov či umelcov, schopných zodpovedne vykonávať pozíciu pedagóga. Zdá sa teda, že konečne svitá na lepšie časy. A ak má riešenie nedostatočnej praxe študentov slovenských univerzít vyzerať takto, prečo nie. Vždy lepší dáky krok, ako žiadny krok.

Táto časť novely sa zároveň dotýka aj inej, pre naše školstvo citlivej témy. Ako zdôrazňuje i Jurzyca, k procesu udeľovania titulov už pristupujú veľmi opatrne. Síce titul možno nie je všetko, ale hodnotu má veľkú. Tak nech ho skutočne vlastní aj človek titulu hodný. Po zavedení novely do praxe sa tak ani pri striedmom a zodpovednom rozdávaní titulov školy nemusia báť straty akreditácie z dôvodu chýbajúceho profesora. Jeho miesto bude môcť totiž nahradiť iný odborník a znalec danej oblasti. V konečnom dôsledku však zostáva len dúfať, že sa celá idea nezvrtne smerom, ako sa to, priznajme si, často stáva.

Dúfajme, že školy si budú vyberať skutočných odborníkov, ktorí študentom odovzdajú isté dedičstvo a nezneužijú to ako záplatu nedostatočného stavu zamestnancov. Pravdepodobne potrvá dlhšie, kým vysokoškolská verejnosť prijme fakt, že takúto pozíciu nebude zastávať titulovaný človek a kým si skutočne určí priority a pochopí význam slova odborník.

autorka článku: Martina Nevolná
zdroj fotografie: archív

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.