Nový Google: Viete, k čomu sa zaväzujete?

google-3Používate službu Gmail? Potom ste celkom určite obdržali správu od jeho materskej spoločnosti, ktorá vás informovala o zmene pravidiel ochrany osobných údajov a zmluvných podmienok. Na prvý pohľad vyzerá byť všetko v poriadku a vy oceňujete snahu Googlu ešte viac skvalitniť služby svojim zákazníkom. Čo ak to ale nie je celkom pravda?

Zmeny, ktoré spoločnosť zaviedla medzi nové pravidlá používania, nadobudnú platnosť 1. marca 2012. Google deklaroval možnosť každého používateľa slobodne sa rozhodnúť, či pristúpi na nové podmienky, alebo sa rozhodne odísť.

Aj keď väčšina bodov z novej zmluvy medzi vami a Googlom na prvý pohľad nevyzerá podozrivo, ba niektoré sú len zjednodušenými obmenami predošlých už dávno platných, nad niektorými sa, naopak, oplatí zamyslieť. A to bez ohľadu na to, či už dlhšie platia, alebo ešte len majú vstúpiť do platnosti. My vám prinášame výber tých najzaujímavejších.

Vedeli ste teda, že…?

nahraním (alebo iným poskytnutím) akéhokoľvek obsahu do akejkoľvek služby spol. Google dávate nielen Googlu, ale aj jeho spolupracovníkom celosvetovú licenciu na používanie, hostovanie, uchovávanie, reprodukciu, úpravu, vytváranie odvodených diel (ako sú diela, ktoré vzniknú následkom prekladu, úpravy či iných zmien, ktoré uskutočnia s cieľom dosiahnutia lepšej integrácie vášho obsahu do ich Služieb), sprístupnenie, zverejnenie, verejné vykonávanie, verejné zobrazenie a distribúciu takéhoto obsahu.

Google môže príslušný obsah kontrolovať za účelom určenia prípadnej nezákonitosti alebo porušenia pravidiel Googlu . Ak spoločnosť získa odôvodnené podozrenie, že určitý obsah porušuje ich pravidlá alebo právne predpisy, môže ho odstrániť či odmietnuť zobraziť. Google však upozorňuje, že táto podmienka nutne neznamená, že obsah je skutočne kontrolovaný a preto prosí, aby užívatelia nepredpokladali, že tak aj robí.

ak sa dostanete s Googlom do sporu, budete súdení podľa zákonov štátu Kalifornia (USA). Používaním jeho služieb vlastne vyjadrujete súhlas s tým, že vedenie prípadných sporov bude podliehať osobnej jurisdikcii kalifornských súdov.

aj keď odídete z područia tohto giganta, nič sa nemení na vyššie uvedených výňatkoch. V praxi to znamená, že Google bude môcť aj ďalej narábať s vašimi dielami v zmysle prvého výňatku.

 google-1

Inak povedané, tým, že niekomu pošlete cez Gmail fotku, ktorú ste odfotili, hudbu, ktorú ste skomponovali, či text, ktorý ste napísali, dávate korporácii Google licenciu na používanie týchto diel. Google síce jedným dychom dodáva, že si v žiadnom prípade nič neprivlastňuje a že vaše aj naďalej zostane vaším, pravdou však zostáva, že si uzurpuje právo s vašimi dielami ďalej narábať. Či vás ďalšie vymedzenie tejto licencie dodatočne upokojí, je len a len na vašej dôveryhodnosti.

Druhý mierne kontroverzný bod zmluvno-užívateľskej dohody dáva Googlu právo kontrolovať napr. aj vaše emaily a ich obsah. V tomto bode sa spoločnosť háji formulkou „odôvodnené podozrenie”, no význam slova „odôvodnené”  dokáže byť v tomto prípade veľmi subjektívny. Dodatok hovorí o tom, že v prípade nájdenia čohokoľvek, čo porušuje pravidlá používania alebo platné právne predpisy, si Google vyhradzuje právo jednať. Či však Google zostane len pri zmazaní danej informácie (alebo prípadnom zrušení vášho účtu), zostáva otázne. V dnešných dňoch plných protipirátskych opatrení si ani taký kapitán Jack Sparrow nemôže byť vôbec ničím istý… a byť stíhaný kalifornskými úradmi tiež nie je žiadna zábava.

autor článku: Mário Lorenc

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.