Nástrahy plesov

plesPrípravy na ples sú nočná mora. V krátkom čase si musíte zohnať šaty, topánky, kabelku, doplnky, oblek, kravatu a najmä partnera. Toto všetko musí spolu dokonale ladiť, aby ste neboli tí, čo pútajú pozornosť svojím zvláštnym zjavom a nevhodným správaním.

Spoločenská etiketa hovorí, že pri príchode by mal muž svojej partnerke otvoriť dvere auta, ponúknuť jej pravé rameno a galantne voviesť do spoločnosti. Na študentských plesoch sa však dôraz na takéto správanie nekladie. Dievčatá sú šťastné, ak im partner neprivrie okraj šiat do dverí a nepostrčí ich hore schodmi, aby si už konečne pohli. Stredoveké gentlemanstvo je v dnešných dňoch priam raritou, a preto sa páni nemusia obávať vysokých nárokov dám. Stačí, že prídu slušne oblečení, pred odchodom skrotia svoje vrabčie hniezdo a zamaskujú svoj telesný pach deodorantom. Slečny by sa zas mali vyvarovať líčeniu na štýl Jokera z Batmana alebo ultra krátkym šatám, ktoré by u prítomných vyvolávali dojem, že dotyčná si namiesto sukne zvolila opasok.

Úspešne ste vstúpili do sveta gala a pretrpeli povinný program miestneho súboru mažoretiek. Gratulujeme. Avšak na plesoch sa očakáva, že ukážete, čo vám matička príroda nadelila a ako s tým viete narábať. Tanečné kreácie v duchu techno párty si odložte na piatkový večer v  podniku, pretože pri jemných melódiách viedenského valčíka by ste nimi neohúrili. Počas polnočného klobúkového tanca s vašimi priateľmi občas hoďte očkom po partnerke, či sa zabáva, a dámy by sa naopak nemuseli celý večer venovať sledovaniu iných oblekov a toho, čo je v nich.

Ak ste sa dostali na ples, počas ktorého sa jedlo podáva na švédskych stoloch, je logické, že si sem-tam niekto niečo zobne. Nenaložte si však tanier tak, že chrenová rolka sa bude dusiť pod váhou fašírok a pečiva. Radšej to šalamúnsky obíďte tým, že si jedlo budete nakladať v menších množstvách. Ak prichádzate k nejakému páru a vidíte, že majú obidve ruky zamestnané pohármi či táckami, nesnažte sa za každú cenu vytŕčať ruky na potrasenie.

Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán. Neodmysliteľne patrí k plesom a je príjemné, že s každým ďalším obráteným pohárikom ste zábavnejší a očarujúcejší. Nie je však nič horšie, ako na druhý deň nájsť na webe fotky, kde tancujete na stole alebo ležíte pod ním. Hovorí sa, že pomaly ďalej zájdeš, teda urobte tak aj s hladinou tekutiny vo vašom pohári. Tiež sa patrí odísť z plesu s tým, s kým ste aj prišli, no aj venovať sa všetkým vašim známym. Ples je spoločenská udalosť, a preto si rande vo dvojici pri sviečkach odložte radšej na inokedy. Nebojte sa spoznávať nové tváre. Možno sa o rok uvidíte znovu.

Ak vás tieto rady, nedajbože, vystrašili, vedzte, že to nebol zámer. Hoci aj vaša peňaženka po plesovom boji utrpí nemalé straty, nezabudnuteľný večer za tých pár (desiatok) utratených eur stojí. Veľa šťastia pri plesaní!

autorky článku: Andrea Janovská, Martina Hatňanková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.