Oscar 2012: Triumf nemého filmu

Jean Dujardin s hereckou kolegyňou Natalie PortmanV Los Angeles sa po roku opäť udeľovali, tentoraz už po 84. raz, ceny Akadémie filmových vied a umení. Francúzsky film The Artist je v celej filmovej histórií len druhým nemým filmom, ktorý získal prestížnu sošku Oscar v kategórii za najlepší film. Prvým bola v roku 1927 romantická vojnová dráma s názvom Wings.

V súčasných hollywoodskych filmoch okrem pravidelnej porcie odľahčených blockbusterov vidíme, že sa tvorcovia sústredia aj na natáčanie filmov s pôsobivou retro atmosférou, ktorými by sprostredkovali poctu filmovému umeniu ako takému. Producent snímky The Artist, Thomas Langmann, sa vyjadril, že im s natáčaním čiernobieleho filmu, ktorý je navyše nemý, nechcel nikto pomôcť, no nakoniec sa tvorcom ich úsilie vyplatilo. The Artist je vzdaním holdu nemým filmom 20. rokov minulého storočia, ktoré dnešný divák, odchovaný na gigantických spektákloch nevyhľadáva. To však neznamená, že nemôže zaujať pozornosť. Jednotlivci zastávajú názor, že The Artist je určený skôr filmovým kritikom či fajnšmekrom, vyžívajúcim sa v prostredí konvenčných alebo tradičných filmov, pretože samotná myšlienka je zameraná najmä na zmeny vo filmovom priemysle. Dej filmu je zakomponovaný do roku 1927 v Hollywoode. George Valentin (Jean Dujardin – Oscar za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe) patrí k najväčším hereckým hviezdam nemého filmu. Jeho účinkovanie v príbehoch založených na hrdinstve či jeho atraktívna vizáž sa postarali o výnimočné úspechy pre filmové štúdio Kinograph, ktoré ovláda magnát Al Zimmer (John Goodman). Začiatkom 30. rokov však Hollywood poznamenala technická novinka: hovorený film. George Valentin týmto fenoménom opovrhuje a nevidí v ňom budúcnosť, hoci pokrok je v širších diváckych vrstvách viac než žiaduci. Štúdio Kinograph chce postupom času zastaviť výrobu všetkých nemých filmov a George Valentin musí urobiť veľké rozhodnutie. Buď sa prispôsobí novým zmenám a prijme zvuk, alebo jeho hereckú kariéru poznamená krutý pád.

The Artist

Po filmárskej stránke sa tvorcovia čo najpresnejšie snažili o autentické zachytenie atmosféry nemých filmov. Keďže sa herci nevyjadrujú verbálne, musia na divákov zapôsobiť inými prostriedkami. Mierne afektované prejavy, znamenitá mimika či prudké gestá sú jasným obrazom nemých filmov. Mnohí ľudia si nemý film automaticky spájajú s predstavou, že nemá žiadny dej, čo je však veľký omyl. Film o láske, úspechoch, strachu, páde nepotrebuje vždy rozprávať, aby hovoril. Myšlienka príbehu obsahuje mierny psychologický ráz. Pre Georgea Valentina, úspešného herca, je možnosť, že upadne do zabudnutia, nepredstaviteľná. Táto neschopnosť prispôsobiť sa novým zmenám je v ňom dokonale premietnutá. Od prvotnej veselej atmosféry a optimizmu nadobúda dej trochu sentimentálny, ba priam tragický nádych.

Keď si spätne vybavíme tento film, jeho posolstvo či snahu pripomenúť divákom krásne nostalgické časy starého Hollywoodu, v podstate Akademikom nemožno vyčítať, že cenu získal práve on. The Artist je oslavou filmu a tvorcovia dali divákom najavo, že hlboký dojem dokážu zanechať aj filmy, ktoré nie sú odrazom tejto doby – nie sú povrchné, rýchle a popcornové. The Artist triumfoval vo všetkých hlavných kategóriách. Okrem kategórie za najlepší film si Oscarov odniesol aj v kategóriách najlepšia réžia, najlepší herec v hlavnej úlohe, najlepšia hudba a najlepšie kostýmy.

Jean Dujardin s hereckou kolegyňou Natalie Portman

Veľkým konkurentom preň bola ďalšia nostalgická pocta filmu s názvom Hugo a jeho veľký objav od slávneho režiséra gangsterských filmov Martina Scorseseho, ktorý získal tiež päť Oscarov prevažne v technických kategóriách (kamera, výprava, zvuk, zvukové efekty, vizuálne efekty). Tak ako The Artist, aj film Hugo a jeho veľký objav sa vrátil v čase a rozpráva o Georgeovi Mélièsovi, vôbec o prvom filmovom kúzelníkovi.

autorka článku: Mária Pánisová
zdroj fotografií: totallycoolpix.com, aceshowbiz.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.