Pavel „Hirax“ Baričák: Pekný deň, Palík Sralík…

Pavel "Hirax" Baričák…podpísal sa na konci správy. Jeden z najznámejších píšucich ľudí na Slovensku Pavel „Hirax” Baričák je stvorenie, ktoré stojí za pozornosť. Je spisovateľom, cestovateľom, hudobníkom, blogerom, fotografom a podnikateľom v jednej osobe. Nedávno sa stihol oženiť v Mexiku, vzápätí na Slovensku, a vydať svoj najnovší román Príbeh muža, v ktorom hlavný hrdina padá na úplné dno, aby zistil, že svetlo v živote vždy príde. Jeho svet je plný úsmevu a čarovných metafor, ktoré využíva vo svojej tvorbe.

Pri pohľade na jeho životopis a kolónku vzdelanie (Dopravná a manipulačná technika) by ste nepovedali, že meno so pseudonymom „Hirax” bude poznať každý milovník krásnej literatúry. Napriek tomu patrí k súčasným najúspešnejším autorom románov, básní a cestopisov a slovné spojenie „čítať Hiraxa” už zľudovelo medzi všetkými vekovými kategóriami.

Hirax ako podnikateľ

6 rokov pracoval v rádiu Rebeca, kde sa vyšvihol na post technického riaditeľa, avšak od roku 2004 je živnostníkom. Vedie úspešné vydavateľstvo Hladohlas, ktoré sám založil a spolu s ním aj hudobné vydavateľstvá HIRAX Records a HROM records. Ani tu sa však jeho podnikateľský záber nekončí. Už sedem rokov funguje stránka hiraxshop.sk, kde predáva všetko, na čo si len spomeniete.

Na cestách

Hirax ako spisovateľ

U Baričákovcov odjakživa boli knihy všade: „Mama, ja i brat sme stále čítali. Veľa, veľa, veľa. Ja v spálni, brat v obývačke, mama v kuchyni. Brat ma nasmeroval na množstvo dobrých autorov. Bol o rok starší, rozumnejší, svedomitejší… Ja som bol diablik, on anjel.” Láska k písaniu vznikla po rozchode s dlhoročnou priateľkou. „Začal som do šuplíka písať román Raz aj v pekle vyjde slnko a trafil som s mojimi vetami dobu. Ľudia akoby čakali na úprimne napísané myšlienky. Bez servítky, škrobenosti, bez hry na umelečno či literatúru,” spomína. Slabšie miesta vo svojich dielach volá „spojovacie” a raz by chcel napísať román, ktorý by žiadne nemal. Predtým, ako si sadne a začne písať, potrebuje pokoj: „Najlepšia je odlúčenosť od sveta biznisu, telefónov, TV a známych, ktorí vám nedovolia sústrediť sa. Spomínam si na moje samotárske Vianoce, kedy som všetko povypínal, navaril som si hrniec fazule a tri dni som iba písal. Nádherný pocit tvorenia, čistá energia…” Takto už napísal 2 cestopisy – Etiópia – Vysoká škola neočakávania, Úcta k prírode a úsmev ako zmysel života, 6 románov – Raz aj v pekle vyjde slnko, Kým nás láska nerozdelí: Hľadania, Kým nás láska nerozdelí: Nachádzania, Sekundu pred zbláznením, Nauč ma umierať, Príbeh muža a 3 básnické zbierky – V tichu, More srdcaNech je nebo všade.

S gitarou v rukách

Hirax ako cestovateľ

Pomyselný odtlačok svojej cestovateľskej nohy zanechal v mnohých krajinách – Etiópia, Kostarika, USA, Dominikánska republika, Mexiko, Vietnam, Jordánsko, India, Thajsko a ďalšie. Týmto sa však jeho blúdenie po svete nekončí: „Všetky krajiny sú krásne, naša matička Zem je nádherná princezná. Všade by som sa cítil doma. Viem to, lebo každý kút Zeme mi má čo ponúknuť. Ak by sa dalo, chcel by som navštíviť ešte Peru, Nepál, Bhután, Tibet… A ešte aspoň raz okúsiť Indiu. Tá je ako droga.” Pri cestovaní napĺňa svoju ďalšiu vášeň – fotografovanie. Vydal foto-poetopis Nový Zéland/New Zealand a uskutočnil fotovýstavy z Indie, Thajska, Etiópie a Nového Zélandu.

Hirax ako muzikant

V neposlednom rade po svete behá ešte aj s elektrickou gitarou v ruke. Paľko Sraľko von Smejko, ako sa sám nazýva, pôsobí v troch kapelách – Editor, Lunatic Gods a Nothing. Je tiež organizátorom najväčšieho slovenského punk/ska festivalu Underground Fest a množstva ďalších koncertov.

autorka článku: Martina Hatňanková
zdroj fotografií: archív Pavla “Hiraxa” Baričáka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.