Pracovný trh absolventom nepraje

S novým rokom prišli i nové prognózy, súvisiace s ekonomickou situáciou na Slovensku. Nanešťastie, nie sú vôbec pozitívne, čo sa odzrkadlí najmä v reálnych šanciach nájsť si zamestnanie. Hlavné tí, ktorí vysokej škole pomaly mávajú, to budú mať ťažšie. Napriek všetkému však majú vysokoškolsky vzdelaní ľudia oveľa pozitívnejšie vyhliadky na uplatnenie na pracovnom trhu než ostatní.

Podľa stránky Štatistického úradu SR dosiahla v minulom roku nezamestnanosť hodnotu vyše 13,1 %, čo predstavuje niečo viac ako 356 tisíc ľudí. So stupňujúcou sa krízou a nepriaznivou ekonomickou situáciou nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii, sa tento počet nebude znižovať, ale zvyšovať. Najviac nezamestnanosti k tomu vykazuje priemysel a ľudia, ktorí ešte nikdy dlhodobejšie nepracovali, kde môžeme zaradiť i absolventov.

Spomalený rast ekonomiky zapríčinil blokovanie nových pracovných miest a rušenie tých starých. Podľa uvedených informácií na internetovej stránke Ministerstva financií SR sa predpokladá v roku 2012 nárast nezamestnanosti až do 13,7 %. Prepúšťať sa bude nielen v oblasti železníc, ale aj vo verejnej správe. Štát by mal podržať automobilový priemysel a investície v tejto oblasti. Tu sa však znovu vynára základný problém toho, že kvalifikovaných ľudí v učňovských odboroch automobilového priemyslu je stále menej.

Absolventi bez práce

Chýbajúca prax? Nízky vek? Je mnoho výhovoriek, prečo firmy nechcú zamestnať ľudí, ktorí posledných päť rokov svojho života venovali rozvíjaniu svojich schopností v rôznych profesijných oblastiach. I keď je pravdou, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia majú 2,5-krát vyššie šance nájsť uplatnenie ako stredoškolsky vzdelaní ľudia, nikde nie je napísané, že to majú ľahšie.

Je potrebné poznamenať, že miera nezamestnanosti nesúvisí len s prestížou tej-ktorej vysokej školy, ale i s jej umiestnením. Je pochopiteľné, že školy nachádzajúce sa v oblasti s vyššou nezamestnanosťou budú mať i viac nezamestnaných absolventov.

Najvyššia nezamestnanosť bola v minulých rokoch zaznamenaná na Trenčianskej univerzite A. Dubčeka či na súkromnej Vysokej škole medzinárodného podnikania ISM v Prešove. Nitrianska SPU sa tiež nemá čím chváliť, pretože až 11,3 % absolventov je bez práce.

Relatívne dobrou mierou zamestnanosti sa môžu pochváliť napríklad Slovenská technická univerzita v Bratislave, Akadémia ozbrojených síl v Bratislave, Vysoká škola múzických umení i Vysoká škola výtvarných umení, ktorých nezamestnanosť absolventov sa pohybuje do 4 %, na Vysokej škole výtvarných umení dokonca len 0,3 %.

A naša UKF? V jej prípade platí zlatá stredná cesta. Naši absolventi v priemere síce neprofitujú extra vysokými platmi, ani nie sú všetci zamestnaní, no nie je to také tragické ako s absolventmi iných vysokých škôl.

Nečakajte, kým skončíte školu a nebudete mať prácu!

Súčasná situácia slovenským študentom život vôbec neuľahčuje. Práve naopak, musíme sa chytiť každej šance. Našťastie existuje niekoľko výborných projektov, ktoré pomáhajú študentom otestovať ich kvality a ľahšie nájsť svoje miesto na pracovnom trhu. Jednou z takých akcií sú i Národné Dni Kariéry, ktoré sa už po 17. raz uskutočnia 8. a 9. marca 2012 v bratislavskej Inchebe a 22. marca v Košiciach.

Národné Dni Kariéry predstavujú významný projekt zameraný na potreby súčasných študentov pripravených budovať si kariéru. Sú miestom, kde majú možnosť spoznať nielen svoje schopnosti, ale i možnosti na tenkom ľade biznisu. Pracovný veľtrh je určený len študentom a absolventom vysokých škôl, ktorí týmto spôsobom majú šancu stretnúť sa s predstaviteľmi významných spoločností na Slovensku a nadviazať tak s nimi nielen kontakty týkajúce sa stáži, ale aj získať príležitosť nájsť si prácu.

autorka článku: Dana Bednárová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.