Zdravie z morského dna

jedle-riasyUspokojiť náročný maškrtný jazýček, ktorý práve dostal chuť na čínske jedlo, arabský kebab, americký hamburger, francúzske slimáky či taliansku pizzu, dnes už nie je absolútne žiaden problém. Dnes vám však predstavíme zdravý pokrm z hlbín morského dna – riasy.

Čarovné účinky morských rias poznali ľudia už v starovekom Egypte či Ázii. Spočiatku sa však ich sila využívala na hojenie rán a až neskôr objavili aj blahodarné účinky na pokožku tváre a tiež celého tela. Dodnes sa morské riasy využívajú na zábaly alebo kúpele v luxusných SPA centrách a súčasný kozmetický trh ich ponúka aj v podobe rôznych masiek na tvár.

Ale vedeli ste, že morské riasy sa dajú jesť? Je to skutočne tak! A ich príprava vôbec nie je výsadou renomovaných kuchárov. Stačí mať kúsok fantázie a chuť experimentovať! Mäsové kúsky obalené v riasach, ryža alebo pečené zemiaky posypané posekanými riasami, zeleninový šalát, polievka, fazuľa, dusené jedlá, pikantné pochúťky… Morské riasy sa dokonca môžu podávať namiesto chleba, čo ocenia najmä tí, ktorí držia bezlepkovú diétu. Treba si však zapamätať, že riasy chleba nenahrádzajú! Neobsahujú totiž uhľohydráty, naopak, pomáhajú k lepšiemu tráveniu a zabraňujú vstrebávaniu nadbytočných tukov v tele. Morské riasy teda ocenia aj dámy, ktoré si dávajú pozor na svoju líniu. 😉

Ďalšie pozitíva morských rias:

– čistia telo, odbúravajú z tela ťažké kovy a rádioaktívne látky
– obsahujú množstvo vápnika, železa, jódu, draslíka, kyseliny listovej či vitamínu A,D,E- sú bohatým zdrojom bielkovín
– regulujú hladinu cholesterolu
– neutralizujú kyseliny z modernej stravy
– sú “BIO” – darí sa im len tam, kde je čisté more
– majú pozitívny vplyv na vlasy

Ak sme vás presvedčili a dostali ste chuť na „zdravé zelené čudo”, nemusíte chodiť ďaleko, ani hľadať päťhviezdičkové reštaurácie. Aj na regáloch slovenských obchodov už nájdete širokú ponuku tohto zdravého pokrmu. Tu sú:

Nori

Jedny z najpopulárnejších rias pre začiatočníkov. Sú najväčším zdrojom bielkovín, pomáhajú pri znižovaní hladiny cholesterolu, rozpúšťajú tuk, zlepšujú trávenie ťažkých jedál. Z morských rias Nori sa pripravuje známe a čoraz obľúbenejšie sushi.

Wakame

Upravujú krvný tlak, čistia krv, obsahujú množstvo železa a obsah vápnika je niekoľkonásobne vyšší ako u kravského mlieka!

Kombu

Pre vysoký obsah jódu sú ako stvorené pri liečbe štítnej žľazy. Okrem toho výborne čistia črevá, odvádzajú z tela jedy a chránia pred vysokým krvným tlakom.

Tororo Instant Kombu

Ide o tie isté riasy ako Kombu, sú však predpripravené sušením na slnku, naložením v ryžovom octe a roztrhané.

Jedlé riasy

Ak však nemáte čas a ani odvahu pustiť sa do prípravy rias, nezúfajte! Reštaurácia Svetluška v Nitre vás pozýva na príjemný a chutný obed. Vyskúšajte Japan kura – kuracie medajlóniky ovinuté japonskými riasami s feta syrom na vrchu, alebo napríklad nezvyčajnú, no úžasne chutnú japonskú palacinku – kombináciu čerstvých palaciniek, morských rias, ryže a uhorky. Dobrú chuť k chutným obedom v reštaurácii Svetluška (Štefánikova 33, Nitra) každý pracovný deň od 11.00 do 14.30 h. Strávte pekné chvíle v príjemnom prostredí s jedlom, ktoré nasýti nielen vaše telo, ale aj pohladí a naplní vašu dušu.

Obedné menu reštaurácie Svetluška na aktuálny týždeň nájdete pod týmto odkazom.

autorka článku: Lucia Šimová
zdroj fotografie: wordpress.com