Rekonštrukcia scénického výrazu

Začiatkom letného semestra pokračuje v Univerzitnom tvorivom ateliéri monotematický cyklus workshopov Historické divadelné poetiky, ktorého súčasťou sú súvislo nadväzujúce dielne s tematikou Sofoklovej tragédie Antigona.

Pod vedením lektora dielne Mgr. Petra Janků, PhD., sa uskutoční v poradí druhá naplánovaná dielňa s názvom Antigona II – Rekonštrukcia scénického výrazu Antigony, a to v dňoch 17. – 19. 2. 2012. Študenti estetiky a kulturológie pod odborným vedením skúseného scénografa prakticky zrealizujú svoj scénický návrh, predstavu v zmysle antických reálií. Podujmú sa tentoraz výtvarne poňať Sofoklovu tragédiu a tvorivo ju „rozpísať” v priestore. 

Sériu rozbehnutých workshopov Historické divadelné poetiky realizuje Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre s podporou Európskych štrukturálnych fondov, a to pod vedením prof. PhDr. Dagmar Inštitorisovej, PhD.

 O lektorovi dielne:

Mgr. Peter Janků, PhD., je scénograf, dodnes pôsobí aj ako odborný lektor workshopov a porotca národných súťaží na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Srbsku, Turecku atď. Bol tiež umeleckým šéfom výpravy Štátnej opery v Banskej Bystrici, umeleckým riaditeľom agentúrneho divadla Theatrium v Bratislave, v súčasnosti pôsobí aj v RTVS Bratislava ako režisér, dramaturg a novinár. Ako scénograf spolupracoval s viacerými divadelnými režisérmi, ako napr. Roman Polák, Viliam Dočolomanský, Václav Klemensa, Marián Pecko, Ondřej Pavelka, Viliam Klimáček, Karol Vosátko, Jaroslav Moravčík, Dana Dinkova, Milan Kereš, Matthew Hawkinson, Ivan Holub a ďalší. V posledných rokoch najintenzívnejšie spolupracuje s Divadlom GunaGU v Bratislave.

Za svoju scénografickú činnosť získal viacero národných i medzinárodných ocenení:
– Cena za najlepšiu scénografiu: Harold Pinter – Pohárik na cestu, horský jazyk, Party time (Celoslovenská súťaž maďarských divadiel Kármanove dni v Komárne; 1996); Cena za najlepšiu scénografiu: Martin Prebudil – Záložák (Celoštátna súťaž divadiel Srbsko – Čierna Hora; 1997); Cena za najlepšiu scénografiu: Thomas Mann – Mário a kúzelník (Celoslovenská súťaž amatérskych divadiel Belopotockého Mikuláš; 2000); Zlatý gunár: Cena Akadémie humoru Slovenska (2004) a i.

O dielňach a projekte viac na: www.vzdelavaniedivadlom.ukf.sk

tlačová správa

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.