Rýchlo a pohodlne po novej R1

Rýchlostná cesta PR1BINATrnavu, Sereď, Nitru, Žiar nad Hronom, Zvolen a Banskú Bystricu konečne spája nedávno otvorená rýchlostná cesta R1. Sprístupnená bola na dušičky, kedy potešila nielen sviatočných vodičov, ktorým uľahčila cestovanie, ale najmä študentov, ktorým sa dochádzanie do školy skrátilo o zhruba polhodinu. Cestovanie do Nitry sa tak pre niektorých z nás stalo pohodlnejším a bezpečnejším ako kedykoľvek predtým.

Nové úseky R1 vedú od Nitry až po Banskú Bystricu. Prechádzajú teda historickým územím Slovenska, o čom svedčia aj archeologické nálezy z doby kamennej až po stredovek, ktoré sa našli počas stavebných prác. Niet divu, že projekt R1 nesie názov PR1BINA, nakoľko sa nechal inšpirovať históriou daného územia. Názov podľa nitrianskeho kniežaťa Pribinu má symbolizovať veľký význam, spoľahlivosť a dôležitosť cesty pre naše každodenné životy.

Rýchlostná cesta, konkrétne jej úsek medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami v dĺžke takmer 46 kilometrov, je po mesačnom oneskorení otvorená od 28. októbra 2011. Stavali ju dva roky a stála 800 miliónov eur.

Táto cesta bola pôvodne plánovaná ako diaľnica D65, avšak po neschválení diaľničnej kategórie D22,5 bola v roku 1999 zmenená na rýchlostnú cestu. Mnohí vodiči a cestujúci však ocenia jej kvalitu oveľa viac ako kvalitu našej slovenskej D1, ktorá spája Bratislavu s Trnavou. Úsek z Banskej Bystrice až do Bratislavy by sme teda mali vďaka týmto cestám prejsť až o polhodinu rýchlejšie.

Celková dĺžka R1 by mala byť 225 kilometrov, z toho v prevádzke je zatiaľ len 167,5 kilometrov, vo výstavbe 5,7 kilometrov a v pláne je ešte zhruba 50 kilometrov, ktoré by po dostavaní obchvatu okolo Banskej Bystrice mali predĺžiť celý úsek až do Ružomberku. Kedy sa však rýchlostná cesta dočká tohto pokračovania, to nám v súčasnosti známe nie je. Ostáva len dúfať, že to bude čo najskôr a že na týchto úsekoch bude čo najmenej dopravných nehôd a nezodpovedných vodičov.

Rýchlostná cesta PR1BINA

autorka článku: Kristína Biela
zdroj fotografie: mojanitra.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.