Iva Kučerová: Jej inšpiráciou je život

Iva KučerováVždy so sebou nosí zápisník, ktorý zachytáva všetky jej myšlienky. Jej knihy vznikajú najskôr v jej hlave a až keď má poskladanú mozaiku charakterov, situácií a dialógov, dá všetko na papier. Jej ostatná kniha Šiesta noc vyšla koncom roka 2011. Rozprávali sme sa s obľúbenou spisovateľkou ženských románov Ivou Kučerovou.

Ivu lákalo písanie už počas strednej školy. Na rozdiel od ostatných, rada písala slohové práce aj čitateľský denník. „Veľmi veľa som čítala, o literatúru som sa vždy zaujímala, ale nad dráhou spisovateľky som nikdy neuvažovala. Prišlo to samo, keď som vstúpila do sveta reklamy. Zistila som, že ma baví textárčina, hra so slovami, rozvíjanie myšlienok. Keďže pri textoch na objednávku je človek vždy obmedzovaný požiadavkami klienta, potrebu voľnosti som si kompenzovala písaním blogu – a tam to všetko začalo.”

Ivina prvá kniha Loviť alebo nebyť vychádzala najskôr vo forme blogu, pre veľký úspech ju vydala aj knižne. Je o starej známej téme, že čím viac sa single žena blíži k tridsiatke, tým viac je na ňu tlačené, aby si už konečne ulovila nejakého chlapa a dala sa „na poriadok”. Ešte stále totiž v spoločnosti prevláda názor, že ak nemáš chlapa, tak niečo nie je v poriadku. V druhej knihe Nevidím, nepočujem, milujem sa Iva pozrela na situáciu, keď je žena zamilovaná, vidí svojho vyvoleného v ružových farbách, všetko zlé prehliada, muža aj vzťah si idealizuje, nepočúva svoj rozum a niekedy ani dobré rady, jednoducho nevidí, nepočuje, len šialene miluje a úplne stratí hlavu.

Knihu Muži manželstvá a iné problémy Iva písala v období vlastných predsvadobných príprav, opisuje v nich práve toto obdobie, ktoré prežila alebo prežije väčšina párov. Ivine knihy sú teda zo života. „Určite sa dá v knihách nájsť aj niečo z môjho života, tak ako u väčšiny spisovateľov, keďže písanie knihy sa dá často považovať za osobnú výpoveď toho, čo autor videl, počul alebo sám zažil, pokiaľ teda nepíše sci-fi. Ale v konaní hrdiniek, resp. v ich vzťahoch k mužom, veľa autobiografie nie je, to sú skôr výsledky pozorovania okolia. Chvalabohu, veď keby som robila také bláznovstvá, ako občas robia ony, neviem, neviem, ako by to so mnou dopadlo. :)”

Iva Kučerová - Šiesta noc

Aj keď sú Ivine knihy zaraďované medzi ženské romány, čítajú ich aj muži. „Mám takú informáciu, že moje knihy sú pre nich akýmisi dvierkami k ženskému zmýšľaniu, predstavám či očakávaniam. A vraj boli pri čítaní aj poriadne prekvapení, dokonca sa niektorí v popisovaných vzťahových situáciách aj spoznali. Čo je vlastne potvrdenie, že moje knihy sú naozaj zo života,” usmieva sa Iva.

Najnovšia kniha Ivy Kučerovej Šiesta noc, ktorá vyšla len nedávno, sa od predchádzajúcich odlišuje. Tentoraz ide zbierku viacerých textov, ich obsahom sú však opäť vzťahy a ženské tajné túžby, ale i naivné očakávania, niekedy nereálne predstavy o mužoch, inokedy až príliš reálne skúsenosti s tými nesprávnymi, omyly v manželstve aj myšlienkové pochody pred rozchodom. „V podstate sa teda dá povedať, že najväčšou inšpiráciou pre mňa je žensko-mužský svet, najradšej píšem o vzťahoch a mojou najobľúbenejšou témou sú podoby lásky,” hovorí Iva, ktorá voľný čas rada trávi čítaním kníh, sledovaním filmov či seriálov. „Veľa času trávim aj s našimi dvoma psami – Wendulou a Bambulou, prechádzkami Starým Mestom, objavovaním nových miest a keď je možnosť a čas, rada cestujem. No a najnovšie sa venujem priúčaniu fotografickému umeniu a zvyšovaniu úrovne jazykovej vybavenosti, čo mi určite pri cestovaní nebude na škodu.”

Iva Kučerová

Už  o krátky čas po napísaní knihy má Iva v hlave víziu tej ďalšej. „Kniha bude opäť o ženách, tentoraz však nebudú v hlavnej úlohe vzťahy, ale náš osobný svet. Vieme, čo vlastne chceme? Máme neobmedzené možnosti, ale vieme ich aj využiť? Poznáme samé seba natoľko, aby sme sa vedeli dobre rozhodnúť, čo so svojím životom urobiť? Ale viac už neprezradím, počkajte si, až bude kniha hotová. :)”

A akú knihu má na nočnom stolíku spisovateľka Iva Kučerová? „Väčšinou mám rozčítaných viac kníh naraz a často striedam žánre, od oddychoviek prechádzam ku klasike, od zbierok poviedok k odbornej literatúre. Nedávno som dočítala zbierku poviedok Tos přehnal, miláčku z vydavateľstva Listen (vrelo odporúčam), na jeden nádych som prečítala Bariccov Hodváb, môžem spomenúť aj Moravia alebo Gavaldu a aktuálne sa teším na novinku českej „kolegyne” Pawlowskej.”

autorka článku: Lenka Káčerová
zdroj fotografie: archív Ivy Kučerovej

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.